Niemal 90 mln zł z programu „Ciepłe mieszkanie” dla gmin z regionu wałbrzyskiego

grzegorzsenkowski, CC BY 3.0, Wikimedia Commons

Niemal 90 mln zł z rządowego programu „Ciepłe mieszkanie” trafi do 23 gmin z regionu wałbrzyskiego. W piątek przedstawiciele samorządów podpisali umowy na dotacje do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych w ramach tego programu.

W ramach podpisanych w piątek w Szczawnie-Zdroju umów dotacyjnych wymiana źródeł ciepła oraz termomodernizacja budynków zostanie przeprowadzona w ponad 4000 lokali na terenie 23 gmin w regionie wałbrzyskim. Łączna kwota dofinansowań to blisko 90 mln zł.

Wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podkreślił podczas spotkania, na którym zostały podpisane umowy dotacyjne, że program „Ciepłe mieszkanie” cieszy się w samorządach „ogromną popularnością”. „Samorządy z regionu wałbrzyskiego są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o składanie wniosków w tym programie i wykorzystywanie środków, zarówno z programu +Czyste powietrze+, jak i programu +Ciepłe mieszkanie+” – mówił Zyska.

Celem programu „Ciepłe mieszkanie” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła, tzw. „kopciuchów”, i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Budżet programu w skali kraju to 1,4 mld zł. Pieniądze przekazywane są do gmin przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Na program „Ciepłe mieszkanie” na Dolnym Śląsku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczy ponad 240 mln zł. Łącznie dolnośląskie gminy zgłosiły 65 projektów na dofinansowanie w tym zakresie. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj