W. Brytania/ Karol III do prezydenta Ukrainy Zełenskiego: wszyscy bardzo się martwiliśmy

Król Wielkiej Brytanii Karol III powiedział w środę goszczącemu w Londynie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jest zachwycony mogąc przyjąć go w Pałacu Buckingham oraz że wszyscy martwili się o niego i jego kraj.

Pałac Buckingham jak na razie tylko opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie z momentu powitania Zełenskiego przez Karola III, ale brytyjskie media ujawniły fragment ich rozmowy.

Król powiedział, że jest zachwycony mogąc powitać go w pałacu, na co Zełenski odparł, iż to dla niego wielki zaszczyt i dziękuje, że Karol III znalazł dla niego czas. Następnie monarcha wyznał Zełenskiemu, iż „wszyscy martwili się o niego i jego kraj, przez tak długi czas”. Ukraiński prezydent mówił natomiast o dużym wsparciu, jakiego jego krajowi udzielił brytyjski rząd po napaści Rosji.

Po audiencji Zełenski napisał na Instagramie: „To dla mnie zaszczyt, że jako pierwszy prezydent Ukrainy w historii stosunków ukraińsko-brytyjskich zostałem uhonorowany przez brytyjskiego monarchę audiencją. Jestem wdzięczny Jego Królewskiej Mości za ciepłe przyjęcie i wspieranie ukraińskich obywateli, którzy w Wielkiej Brytanii znaleźli schronienie przed wojną”.

Mimo że od brytyjskiego monarchy wymagane jest zachowywanie politycznej neutralności, Karol III, zarówno jeszcze jako następca tronu, jak i po jego objęciu, wyraźnie potępiał rosyjską agresję – spotykał się z ukraińskimi uchodźcami w Wielkiej Brytanii, odwiedził ukraińską katedrę w Londynie, a w maju zeszłego roku stał się pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który udał się w rejon konfliktu, odwiedzając ukraińskich uchodźców w Rumunii.

Zełenski, który przyleciał w środę do Wielkiej Brytanii z niezapowiadaną wcześniej wizytą, przed audiencją w Pałacu Buckingham został przyjęty na Downing Street przez premiera Rishiego Sunaka oraz wygłosił przemówienie do obu izb brytyjskiego parlamentu.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj