Ambasador USA: wizyta prezydenta Bidena to historyczny moment i sygnał sojuszniczej jedności

fot: youtube

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce to historyczny moment; to jasny sygnał sojuszniczej jedności wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę – powiedział w rozmowie PAP ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

O zaplanowanej na 20-22 lutego wizycie w Polsce poinformował w piątek Biały Dom.

„Cieszę się, że mogę zapowiedzieć, że prezydent Joseph Biden ponowie przybywa do Polski. Będzie w Warszawie przez dwa dni. Przybywa zaledwie 11 miesięcy po swojej historycznej wizycie w Warszawie Rzeszowie w marcu ubiegłego roku” – powiedział w piątek wieczorem ambasador Brzezinski PAP.

„To bardzo jasny sygnał znaczenia relacji amerykańsko-polskich i sojuszniczej jedności wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – dodał.

„Jest faktem, że to historyczny moment. Nigdy wcześniej prezydent USA nie był w Polsce dwa razy w ciągu jednego roku. Prezydent Biden dba o Polskę, dba o was i dba o wasze bezpieczeństwo” – zapewnił, przypominając, że Joe Biden „był w Polsce wiele razy – jako senator, jako wiceprezydent i teraz jako prezydent”.

Jak powiedział ambasador, prezydent „jest pod wrażeniem tego, jak Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy”.

Mark Brzezinski poinformował, że prezydent Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, „by omówić nasze relacje dwustronne, nasze wspólne wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy i zwiększenia zdolności NATO do odstraszania; wygłosi także oświadczenie w przeddzień rocznicy brutalnego, niesprowokowanego najazdu Rosji na Ukrainę”.

Zapowiedział też, że prezydent poruszy temat wsparcia udzielanego przez USA w Europie i na całym świecie na rzecz pomocy narodowi Ukrainy, który broni swojej wolności i demokracji. USA będą stać ramię w ramię z narodem ukraińskim, jak długo będzie trzeba.”

„Przemówienie prezydenta Bidena w Zamku Królewskim w ubiegłym roku było historycznym wydarzeniem, które pomogło sojusznikom podejmować decyzje o wparciu Ukrainy. Spodziewam się, że wystąpienie prezydenta w tym miesiącu będzie równie znaczące” – powiedział ambasador. „Mamy nadzieję, że będziemy mogli powitać wielu mieszkańców Polski na tym wydarzeniu” – dodał.

Zwrócił uwagę, że podczas wizyty prezydenta Bidena Polska i Słowacja współgospodarzami spotkania przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki – B9. „Podczas spotkania z nimi na temat wschodniej flanki NATO prezydent potwierdzi nasze niezachwiane wsparcie na rzecz bezpieczeństwa Sojuszu” – dodał. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj