Rozpoczęli ferie wstępując w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wielu uczniów szkół średnich, mama z synem oraz znany raper – między innymi tacy ochotnicy postanowili w sobotę 11 lutego wstąpić w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po dopełnieniu formalności wyruszyli na poligon, by rozpocząć 16-dniowe szkolenie podstawowe. Przysięgę złożą 26 lutego na Rynku w Dzierżoniowie.

 

Jedni wyruszyli na narty, a inni, by poczołgać się po śniegu w wojskowym mundurze – tak rozpoczęła wojskowe szkolenie podstawowe prawie setka Dolnoślązaków. W sobotę od rana stawili się w koszarach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, by wypełnić niezbędne dokumenty i odebrać wojskowe wyposażenie. Odpowiednio wyekwipowani po południu wyruszyli na poligon w podżagańskich Karlikach, gdzie będą się szkolić przez najbliższe 16 dni.

 

– Ferie z WOT to szkolenie adresowane dla wszystkich chętnych, pełnoletnich, którzy chcą zostać żołnierzami i spożytkować  czas ferii zimowych nieco inaczej niż zwykle. Wśród nowych ochotników są również rodzice, których dzieci pojechały wypoczywać oraz co ciekawe, syn z mamą, którą namówił na wstąpienie w nasze szeregi – mówi ppłk Andrzej Brzozowski, szef sztabu 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – spośród prawie 100 nowych ochotników 18 to panie – dodaje.

 

Wśród tych, którzy rozpoczęli zimowe szkolenie jest też m.in. Roman Lachowolski (znany raper „Bosski Roman”), artysta, prezes Fundacji Drużyna Mistrzów Sport Muzyka Pasja. To autor rapowego hymnu Wojsk Obrony Terytorialnej. Wstąpił w szeregi 16 DBOT, choć mieszka w… Krakowie. Dlaczego wybrał naszą 16. Dolnośląską Brygadę? Jak tłumaczy, od dawna utrzymuje z jej żołnierzami przyjazne relacje. Na zaproszenie dowódcy, pułkownika Artura Barańskiego, zagrał m.in. we Wrocławiu koncert z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

– Lubię być autentyczny, prawdziwy w tym, co robię. Dlatego postanowiłem wstąpić w szeregi terytorialsów – wyjaśnia znany raper. – Poza tym taki krok legitymizuje mój przekaz – to, co przekazuje ze sceny staje się bardziej wiarygodne. Dotąd trudno mi było znaleźć czas w mojej działalności społecznej i artystycznej, by na 16 dni pojechać na poligon. Teraz, gdy nadarzyła się taka okazja, postanowiłem wreszcie wyjść ze swojej strefy komfortu – wyjaśnia z uśmiechem.

 

Za tydzień do tej setki ochotników dołączy grupa 20 kolejnych – takich, którzy w przeszłości już byli żołnierzami lub pełnili służbę w innych formacjach mundurowych, muszą więc przejść jedynie 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Nowi, dolnośląscy terytorialsi złożą przysięgę w niedzielę, 26 lutego o godzinie 13.30 na Rynku w Dzierżoniowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj