Semeniuk-Patkowska: odpowiedzialność za brak środków z KPO będzie można przypisać wyłącznie Berlinowi

źródło: Pixabay

Polityczną odpowiedzialność za brak środków z KPO będzie można przypisać tylko i wyłącznie Berlinowi – powiedziała we wtorek w Studiu PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

Prezydent Andrzej Duda w piątek poinformował o skierowaniu do TK nowelizacji ustawy o SN. Przepisy nowelizacji nie będą obowiązywać, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Senat w końcu stycznia wprowadził do niej 14 poprawek, które Sejm odrzucił. Według autorów nowelizacji – posłów PiS – ustawa ta ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

 

Semeniuk-Patkowska pytana we wtorek w Studiu PAP, czy jeśli środki z KPO nie trafią do Polski w najbliższym czasie, to odpowiedzialność polityczną za to będzie można przypisać prezydentowi Andrzejowi Dudzie oceniła, że „będzie można ją przypisać tylko i wyłącznie Berlinowi”.

 

„To Berlin jest decydentem i pokazuje kierunki, w jakich idzie w kontekście pieniędzy na odbudowę gospodarki” – powiedziała wiceminister.

 

W jej ocenie, to po stronie niemieckiej jest „niechęć do tego, aby koncyliacyjnie i w konsensusie dogadać się, jeśli chodzi o pieniądze na gospodarkę”.

 

„Od półtora roku tworzymy wokół KPO politykę, a KPO to merytoryka – cyfryzacja, gospodarka, technologia, innowacje, budownictwo, odnawialne źródła energii, projekty, które powinny już pracować w Polsce po czasach pandemii” – zaznaczyła Semeniuk-Patkowska. „Polsce się te pieniądze należą” – oświadczyła.

 

Pytana o ocenę decyzji prezydenta Andrzeja Dudy dot. skierowania nowelizacji ustawy o SN do TK, wiceminister podkreśliła, że to „jego autonomiczna prerogatywa”. „Nikt nie ma prawa jej podważać” – wskazała. (PAP)

 

Rozmowa z Olgą Semeniuk-Patkowską dostępna także na https://wideo.pap.pl/videos/66244/: oraz na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1535822,gosc-studia-pap-olga-semeniuk-patkowska.html

 

Autorka: Anna Nartowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj