Dolnośląskie: PKP PLK podpisały umowę na budowę kolejnego przystanku kolejowego

wdolnymslasku.com

W Strzelcach koło Świdnicy na Dolnym Śląsku do 2024 roku ma powstać nowy przystanek kolejowy. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji i jego budowę. Prace warte są prawie 3 mln zł.

Jak podano w piątkowym komunikacie PKP PLK, nowy przystanek Strzelce Świdnickie zapewni dogodne połączenia m.in. do Świdnicy, Jedliny-Zdroju i Wrocławia.

 

Dla oczekujących powstaną wiaty i ławki. Bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED. Z myślą o osobach niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni będą ścieżki naprowadzające. Na dogodny dostęp, także dla osób mających trudności z poruszaniem się, pozwolą odpowiednio przygotowane dojścia do peronu – przebudowany zostanie znajdujący się przy planowanym przystanku przejazd kolejowo-drogowy, który zyska dodatkowe zabezpieczenia: sygnalizację i rogatki.

 

„Warty miliard złotych +Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025+ zapewnia lepszy dostęp do kolei, także na Dolnym Śląsku” – powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Inwestycja z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” warta jest ok. 2,9 mln zł. Prace przeprowadzi konsorcjum ETF Polska Sp. z o.o. (lider) i EXKOL Przedsiębiorstwo Budownictwa Kolejowego i Usług Handlowych Rafał Talowski i Łukasz Skowronek Sp. j. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na II kwartał 2024 r.

 

Rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 185 lokalizacji, a na rezerwowej – 129. Na Dolnym Śląsku obejmuje 9 stacji i przystanków na liście podstawowej – m.in. Mirków, Ścinawa, Oława. Prace zakończono już w Szklarskiej Porębie Średniej, a inwestycje postępują m.in. na przystankach Boguszów-Gorce Dzikowiec i Świdnica Zawiszów.(PAP)

 

autor: Roman Skiba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj