Naukowcy zregenerowali niewydolne mysie nerki

W eksperymencie na myszach udało się odbudować nerki zniszczone w przebiegu ostrego uszkodzenia oraz przewlekłej choroby nerek. Wystarczyło zablokować jedną cząsteczkę ważną dla rozwoju stanów zapalnych.

Zespół ekspertów z Duke-NUS Medical School, National Heart Centre Singapore (NHCS), z kolegami z Niemiec pokazał, że wkrótce może stać się wykonalne odwracanie uszkodzeń nerek powstających w trakcie ostrej oraz chronicznej niewydolności.

„Niewydolność nerek to globalna epidemia” – zwraca uwagę prof. Anissa Widjaja, współautorka dokonania opisanego na łamach periodyku „Nature Communications” (https://www.nature.com/articles/s41467-022-35306-1).

„Singapur znajduje się na pierwszym miejscu na świecie, pod względem liczby przypadków przewlekłej choroby nerek spowodowanej cukrzycą oraz na czwartym, pod względem niewydolności nerek w ogóle” – informuje badaczka.

Ona oraz jej zespół sprawdzili wpływ cząsteczki o nazwie interleukina 11 (IL-11), o której wiadomo, że bierze udział w powstawaniu blizn w różnych organach, w tym w sercu, płucach, wątrobie, a także nerkach.

Według badaczy białko to może uruchamiać w nerkach kaskadę reakcji, które prowadzą do stanów zapalnych, zwłóknienia (powstawania blizn) oraz utraty funkcji narządu.

Zauważyli jednak, że przeciwciało neutralizujące IL-11 może temu zapobiec, a nawet spowodować cofnięcie się istniejących już uszkodzeń.

Wcześniejsze, podobne próby celowały w inną cząsteczkę, która wywołuje zwłóknienia nerek – transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-ß). Niestety nie przynosiły one rezultatów.

„Odkryliśmy, że IL-11 jest szkodliwa dla funkcji nerek i uruchamia rozwój chronicznej choroby nerek” – donosi prof. Stuart Cook, jeden z badaczy.

„Pokazaliśmy także, że u myszy terapia skierowana przeciw IL-11 może leczyć niewydolność nerek, wycofywać toczącą się już przewlekłą chorobę nerek oraz przywracać ich funkcje przez promowanie regeneracji. Jest przy tym bezpieczna nawet przy długim stosowaniu” – mówi ekspert.

Podanie przeciwciała powodowało m.in. namnażanie się komórek uszkodzonych wcześniej przez chorobę.

„Przez wsparcie naturalnej zdolności nerek do regeneracji, prof. Cook i prof. Widjaja pokazali, że można przywrócić funkcje uszkodzonych nerek” – podkreśla prof. Thomas Coffman, światowej sławy nefrolog z Duke-NUS.

„Odkrycie to może całkowicie odmienić obecną sytuację, jeśli chodzi o leczenie przewlekłej choroby nerek – jednego z największych zagrożeń dla zdrowia w Singapurze i na świecie. Przybliża nas ono do realizacji obietnic medycyny regeneracyjnej” – podkreśla ekspert.(PAP)

Marek Matacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj