Premier Morawiecki przybył do Niemiec; weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

fot. youtube.com

Premier Mateusz Morawiecki w piątek po południu przybył do Niemiec, gdzie weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa; w planach jest udział szefa rządu w jednym z paneli dotyczącym Ukrainy, a także spotkania m.in. z prezydentem Kurdystanu oraz premierem Wielkiej Brytanii.

Jak wskazał rzecznik rządu Piotr Müller w tegorocznej edycji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa weźmie udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE.

Według Müllera, szef polskiego rządu w piątek wieczorem weźmie udział w dyskusji panelowej dotyczącej wojny na Ukrainie. „Należy zakładać, że dyskusja obejmować będzie w szczególności wątki możliwych sposobów dalszego wsparcia walczącej Ukrainy, perspektyw zakończenia konfliktu oraz planów powojennej odbudowy kraju” – podkreślił rzecznik rządu.

Dodał, że na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa planowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez instytucje międzynarodowe, organizacje pozarządowe i instytucje badawcze.

„Dodatkowo, Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa stanowi okazję do wielu spotkań dwustronnych i rozmów kuluarowych. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Kurdystanu oraz premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem” – zapowiedział Müller. Spotkania te mają odbyć się w sobotę.

W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa udział weźmie również prezydent Andrzej Duda, który w piątek ma spotkać się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) organizowana jest od 1963 r. Stanowi prestiżowe forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki. Od 2022 r. konferencji przewodniczy były dyplomata Christoph Heusgen. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj