Szef MEiN: zgoda na uruchomienie kierunku lekarskiego na PWr w ciągu kilku tygodni

Beata Zdyb, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Jestem przekonany, że w perspektywie kilku tygodni będziemy mogli ogłosić zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej – zapowiedział w piątek na PWr minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Pierwszych studentów kierunku lekarskiego uczelnia zamierza przyjąć na studia w październiku tego roku. W styczniu tego roku politechnika złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o zgodę na uruchomienie kierunku. „Dokument został już rozpatrzony i, po niewielkich uzupełnieniach formalnych, zostanie skierowany do Polskiej Komisji Akredytacyjnej” – podała uczelnia.

„Ten wniosek oceniamy bardzo wysoko. Dlatego jestem przekonany, że w perspektywie kilku tygodni będziemy mogli ogłosić zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego na Politechnice Wrocławskiej” – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek, cytowany w komunikacie uczelni.

Minister podkreślił, że w Polsce brakuje lekarzy – według szacunków resortu od 30 do 60 tys., dlatego konieczne jest zwiększanie liczby miejsc na uczelniach dla studentów medycyny. Dodał także, że uczelnie niemedyczne opuszczają już pierwsi absolwenci kierunków lekarskich – tak dzieje się na Uniwersytetach Zielonogórskim i Rzeszowskim – a statystyki wskazują na to, że w większości ci młodzi lekarze podejmują pracę w regionach, w których studiowali.

W czasie piątkowej wizyty na Politechnice Wrocławskiej szef resortu edukacji i nauki wysłuchał prezentacji uczelni na temat stanu przygotowań do uruchomienia kształcenia na kierunku lekarskim, zasobów kadrowych i infrastrukturalnych PWr, partnerstw i współpracy z wrocławskimi szpitalami, wizji badań interdyscyplinarnych w obszarze technologii medycznej oraz długofalowej wizji rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej i społeczności studentów medycznych na PWr.

Rektor PWr, prof. Arkadiusz Wójs wskazał, że w Europie wiodące politechniki, np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, od lat prowadzą badania medyczne związane z medycyną kliniczną i technologiami medycznymi. „Do tej pory w Polsce nie mieliśmy uczelni, na której inżynierowie i lekarze funkcjonowaliby razem, pracowali i prowadzili badania wspólnie z fizykami, chemikami, biologami, informatykami i inżynieriami innych specjalności. Tworzymy zatem na Politechnice Wrocławskiej coś unikalnego – podkreślał.

„Współpraca z sześcioma dolnośląskimi szpitalami oraz z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk, nasza własna kadra i infrastruktura – wszystko to sprawia, że mamy skompletowane kompetencje i zasoby ludzkie oraz infrastrukturalne we wszystkich kluczowych dyscyplinach, które powinny otaczać medycynę, a zatem bioinżynierii, chemii, matematyki, fizyki i informatyki. Dzięki temu będziemy tworzyć wielki ośrodek technologii medycznych, który w Polsce jest pewną nowością, a w Europie standardem” – ocenił rektor.

Podczas piątkowej wizyty minister Czarnek wręczył także symboliczne czeki na kwotę blisko 43,5 mln zł. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na wzrost wynagrodzeń pracowników uczelni i program doktoratów wdrożeniowych na rok akademicki 2022/2023. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj