Ukraina/ Monaster św. Michała i Ściana Poległych za Ukrainę – symboliczne miejsca wizyty Bidena w Kijowie

Monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach – odbudowany w latach 90. jeden z najstarszych klasztorów Kijowa – i pobliska Ściana Pamięci Poległych za Ukrainę to symboliczne miejsca, które odwiedził prezydent USA Joe Biden podczas poniedziałkowej wizyty.

Monaster św. Michała Anioła o Złotych Kopułach znajduje się koło placu św. Michała w centrum ukraińskiej stolicy i jest jednym z najważniejszych jej obiektów sakralnych. Założony na początku XII wieku monaster zaliczano do najstarszych i najsławniejszych klasztorów Kijowa: św. Michał Archanioł jest patronem Kijowa i figuruje w herbie miasta. Świątynia była ważnym centrum duchowym społeczeństwa dawnej Ukrainy. Niegdyś jedną ze złoconych kopuł klasztoru sfinansował hetman Bohdan Chmielnicki. Zburzony przez władze sowieckie w latach 30. XX wieku, monaster został odbudowany już po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, w połowie lat 90. XX wieku. Od 2018 roku jest siedzibą metropolity Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, powołanej jako organizacja religijna niezależna od Patriarchatu Moskiewskiego.

Biden odwiedził w poniedziałek monaster wspólnie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy – jak podano w oficjalnym komunikacie – zapoznali się z historią świątyni i jej funkcjonowaniem w trakcie trwającej od roku inwazji rosyjskiej.

Następnie prezydenci USA i Ukrainy złożyli kwiaty pod znajdującą się obok Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę. Konstrukcja ta znajduje się na murze monastyru św. Michała. Składa się ze zdjęć i krótkich biogramów ochotników, żołnierzy i funkcjonariuszy ukraińskich, którzy zginęli w walkach w Donbasie z separatystami wspieranymi przez Rosję począwszy od 2014 roku. Ściana Pamięci powstała pierwotnie w innym miejscu, ale już w 2015 roku okazało się ono zbyt małe i zdjęcia przeniesiono na mur klasztoru. Dziś Ściana Pamięci zawiera ponad 4,5 tysiąca fotografii.

Wizyta prezydenta USA odbyła się w symbolicznym dla Ukrainy dniu. 20 lutego obchodzony jest Dzień Bohaterów Niebiańskiej Sotni – osób, które zginęły podczas rewolucyjnych wydarzeń z przełomu 2013 i 2014 roku. 20 lutego 2014 roku w walkach z milicją i oddziałami specjalnymi Berkut zginęło w Kijowie 48 osób. Krótko przed momentem, gdy prezydenci odwiedzili monaster św. Michała, w Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Takie alarmy Kijów słyszy niemal codziennie, ale dźwięk syren wzmocnił jeszcze napięcie tej chwili – zauważył korespondent dziennika „New York Times”. W rejonie placu św. Michała, gdzie znajdował się Biden w czasie alarmu, syreny brzmią tak głośno i przenikliwie, że wbijają się w pamięć na długo – podkreśla rosyjskojęzyczna redakcja BBC. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj