Mularczyk: reparacje za II wojnę światową dla Polski od Rosji także są podnoszone w rozmowach z USA

Chcemy, by Kongres USA przyjął rezolucję ws. reparacji wojennych od Niemiec dla Polski za straty poniesione przez nią podczas II wojny światowej; rozmawiamy ze stroną amerykańską także o reparacjach od Rosji – mówił w środę w Studiu PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Prezydent USA Joe Biden wygłosił we wtorek w Warszawie przemówienie skierowane do narodu polskiego. M.in. zapewnił, że wsparcie dla Ukrainy nie będzie zachwiane oraz podkreślił zobowiązanie USA do wypełniania zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego i obrony każdego skrawka państw NATO. Nawiązał również do polskiej historii podczas II wojny światowej i roli Polski w walce z komunizmem.

Arkadiusz Mularczyk pytany w środę w Studiu PAP, czy przemówienie prezydenta Bidena jest też sygnałem, że USA wesprą Polskę w uzyskaniu reparacji za straty podczas II wojny światowej od Niemiec, powiedział, że „jeśli chodzi o parlament USA, jesteśmy na początku współpracy”, która ma doprowadzić do przyjęcia rezolucji w sprawie reparacji dla Polski.

„Widzę także pole do współpracy na poziomie edukacyjnym z Biblioteką Kongresu, z Archiwami Narodowymi Stanów Zjednoczonych. Ważne, by pokazać polską perspektywę II wojny światowej, bo z perspektywy amerykańskiej była to wojna na Pacyfiku i kwestia Holocaustu, natomiast perspektywa polskich strat wojennych, eksploatacji, zniszczeń, grabieży jest stosunkowo mało widoczna. Uznaliśmy, że to jest dobry czas, żeby polską perspektywę prezentować naszym partnerom – administracji amerykańskiej” – powiedział Mularczyk.

„Dziś pokazujemy, że to, co dzieje się na Ukrainie przez rok, na ziemiach polskich działo się przez sześć lat, zarówno ze strony agresora rosyjskiego i niemieckiego” – dodał.

Dopytywany, czy Polska w rozmowach z USA porusza kwestię uzyskania reparacji wojennych od Rosji powiedział, że ten temat także wybrzmiał podczas jego niedawnej wizyty w Waszyngtonie. „Jeden z kongresmenów Partii Demokratycznej powiedział, że Polska ma prawo do odszkodowań od Rosji” – dodał Mularczyk.

Stwierdził, że „to kwestia przyszłości”. „Pracujemy też nad raportem o startach wojennych, które zostały zadane Polsce podczas i po II wojnie światowej. Z naszych analiz wynika, że reparacje, które powinniśmy otrzymać za pośrednictwem Rosji, nie zostały wypłacone w całości” – powiedział Mularczyk.

Autorka: Anna Nartowska, Monika Rutke (PAP)

an/mru/ mok/

Cała rozmowa z Arkadiuszem Mularczykiem dostępna także na https://wideo.pap.pl/videos/66387/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1540021,mularczyk-przemowienie-bidena-sygnal-ze-ameryka-nas-nie-zostawi.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj