„Washington Post”: Polska jest na drodze do stworzenia armii, której Moskwa nie odważyłaby się zaatakować

22.03.2019 - Chechlo Pustynia bledowska TSW 11MBOT 16/8 PT Fot. DWOT

Wojna na Ukrainie przyspieszyła polskie plany modernizacji i rozbudowy armii. Polska jest teraz na drodze do stworzenia wojska tak potężnego, że Moskwa nie odważyłaby się go zaatakować – napisał w środę dziennik „Washington Post”.

Gazeta przypomina, że w tym roku Polska ma wydać na obronę 4 proc. PKB, czyli dwa razy więcej od założonego przez państwa członkowskie NATO minimum. „Starsza broń z czasów sowieckich przekazana Ukrainie, w tym 240 czołgów T-72, jest wymieniana na bardziej zaawansowane technologicznie systemy” – podała amerykańska gazeta.

Skalę polskich zbrojeń widać po podpisywanych ze Stanami Zjednoczonymi kontraktach na dostawy czołgów Abrams czy systemów artylerii rakietowej HIMARS. Warszawa podpisała również umowę na dostawę czołgów z Koreą Południową – przypomina „WP”.

„Polska stara się umocnić swoją pozycję jako wiodącego filaru europejskich stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Wojna na Ukrainie spowodowała, że układ sił politycznych w Europie przesunął się bardziej na wschód” – pisze amerykański dziennik. „W tym tygodniu prezydent Joe Biden, który podczas swojej kadencji nie odwiedził jeszcze Paryża ani Berlina, złożył swoją drugą wizytę w Warszawie od czasu wybuchu wojny” – dodaje.

Jak ocenia „WP”, Niemcy, które były „tradycyjnym bastionem relacji transatlantyckich”, wycofały się z roli przywódcy wojskowego, podczas gdy polski sceptycyzm wobec Moskwy okazał się uzasadniony.

„WP” podkreśla, że sprzęt to nie wszystko, bo w Polsce stacjonuje około 11 tys. amerykańskich żołnierzy. „Na wschodzie kraju, 5 korpus armii USA zostaje przekształcony w +stałe dowództwo+, stając się najbardziej wysuniętą na wschód obecnością armii amerykańskiej na terytorium NATO” – zaznacza gazeta.

Zwrócenie się Polski w kierunku USA ma być „strategicznym wyborem” – powiedział cytowany przez „WP” Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wyrazem tego ma być między innymi wybranie w zeszłym roku amerykańskiej firmy Westinghouse Electric do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – pisze dziennik. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj