Węgry/ Szef MSZ: unijne sankcje na Rosatom zaszkodziłyby naszym narodowym interesom

Musimy podjąć zdecydowane działania przeciwko wpisaniu na unijną listę sankcyjną Rosatomu i jego urzędników, ponieważ sankcje na energię jądrową lub na Rosatom zaszkodziłyby naszym podstawowym interesom narodowym – powiedział w środę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Odniósł się on do rozbudowy przez rosyjski koncern węgierskiej elektrowni jądrowej w Paksu w centralnej części Węgier. Według Szijjarto budowa nowych bloków jest jedyną drogą do zapewnienia krajowi bezpiecznych i tanich dostaw energii elektrycznej.

„Ponadto sankcje na Rosatom zagrażałyby również globalnemu bezpieczeństwu nuklearnemu, biorąc pod uwagę, że – czy się to podoba, czy nie – Rosatom jest jednym z najważniejszych graczy na świecie w branży nuklearnej” – dodał szef węgierskiej dyplomacji.

Polityk raz jeszcze zaznaczył, że dwóch ministrów w niemieckim rządzie blokuje dostawy technologii sterowania do nowych bloków elektrowni jądrowej w Paksu, które ma dostarczyć francusko-niemieckie konsorcjum.

Szijjarto wystąpił na konferencji prasowej w Budapeszcie wspólnie z Rafaelem Grossim, szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Projekt rozbudowy elektrowni w Paksu należy do kluczowych przedsięwzięć rządu Viktora Orbana w sektorze energetycznym. Budowa dwóch nowych bloków o mocy 1200 MW każdy została na początku 2014 roku powierzona koncernowi Rosatom. Cała inwestycja ma kosztować około 12 mld euro, z czego 80 proc. kosztów ma pokryć rosyjski kredyt.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj