Podsekretarz stanu Nuland: analizujemy możliwość przekazania Ukrainie samolotów bojowych IV i V generacji

Analizujemy możliwość przekazania Ukrainie samolotów bojowych czwartej generacji, takich jak F-16, a także nowszych maszyn; jednak w tej kwestii nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje – poinformowała w rozmowie z dziennikiem „Washington Post” podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

„Rozmowy (w sprawie przekazania samolotów) prowadzimy zarówno tu w kraju, w kontekście (zapewnienia Ukrainie) możliwości obrony powietrznej w perspektywie długookresowej, jak też (bezpośrednio) z Kijowem. W Europie są państwa zainteresowane dostarczeniem takich samolotów (Ukrainie). Jak stwierdził nasz prezydent, jest to wybór, którego te kraje powinny dokonać samodzielnie. Cały ten proces ma jednak dynamiczny charakter i zależy od zapotrzebowania zgłaszanego przez Ukrainę” – oznajmiła w czwartek Nuland podczas audycji „Washington Post Live”.

Władze w Kijowie apelują do krajów Zachodu w sprawie dostarczenia samolotów bojowych, przede wszystkim należących do czwartej generacji amerykańskich maszyn wielozadaniowych F-16. Dostawa samolotów piątej generacji, takich jak F-22 Raptor i F-35, jest – w opinii większości ekspertów – mało prawdopodobna.

W tej chwili jeszcze żaden kraj nie przekazał Ukrainie myśliwców ani podobnych samolotów – przypomniało w piątek Radio Swoboda, relacjonując wystąpienie Nuland.

„Jesteśmy gotowi, by przeprowadzać w Polsce szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi myśliwców F-16. Podkreślam jednak, że zawsze to powinno być uzgodnione w ramach szerszej koalicji” – powiadomił w piątek w Kijowie premier RP Mateusz Morawiecki. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj