W Karkonoszach ochłodzenie i prognozowane opady śniegu

Martysia2022, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W weekend warunki w Karkonoszach zdecydowanie się pogorszą. W szczytowych partiach gór prognozowane są silne opady śniegu, którego może przybyć nawet 30 cm. Na szlakach miejscami zalega warstwa lodu. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Jak informują ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR, w weekend w szczytowych partiach Sudetów prognozowane są opady śniegu, którego przybędzie 25-30cm. Temperatura znacznie się obniży i spodziewany jest silny wiatr. „Warunki zdecydowanie pogorszą się i spowodują zwiększenie zagrożenia dla turystów” – ostrzegają.

W sobotę w górnych partiach Karkonoszy temperatura będzie wahać się od minus 7,4 st. C rano do minus 1 st. w ciągu dnia. Wiatr z kierunku zachodniego o prędkości do 21 m/s obniża temperaturę odczuwalną. Z kolei w niższych partiach Karkonoszy i w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej temperatura wyniesie od 3 st. C do 6 st. C.

Zachmurzenie duże powoduje, że widzialność miejscami ograniczona jest do kilkudziesięciu metrów. „Powyżej 1000 m n.p.m. miejscami zalega warstwa lodu, a na niej od 70 do 75 cm przewianego i zlodzonego śniegu – na szlakach miejscami bardzo ślisko” – przestrzegają Goprowcy.

W Karkonoszach nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy apelują, aby wyruszając w góry, sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj