Polska utraciła ponad 11 milionów obywateli i 6,2 bln zł

Sojusznicy II Rzeczypospolitej zignorowali atak III Rzeszy na Polskę. Dzisiaj wiemy, że deklarowana pomoc, która miała być udzielona najpóźniej dwa tygodnie od agresji obcego państwa na nasze terytorium nawet nie była rozważana. Liczyli, jak Hitler, na błyskawiczną wojnę. Dlaczego zawiedli?

1 września 1939 roku II Rzeczpospolita została zaatakowała przez niemiecką armię z ziemi, powietrza i morza. Polska podjęła nierówną walkę ufając, że zgodnie z umową, w ciągu 48 godzin francuskie siły przystąpią do działań ofensywnych i od 15 dnia zintensyfikują je siłami głównymi. Pomoc nie nadeszła. Tak samo postąpili Brytyjczycy. Zignorowali układ „o pomocy wzajemnej”, który gwarantował stronom, natychmiast po wkroczeniu obcej armii „udzielenia sobie natychmiast wzajemnie pomocy i poparcia w chwili rozpoczęcia działań wojennych”.

Od pierwszego dnia niemieckiej napaści na Polskę wiadomo było, że broni, jak Czesi, nie złożymy. Dlaczego zatem Anglia i Francja czekały, aż Polska się wykrwawi? Bo wiedzieli o tajnym pakcie Ribbentropp-Mołotow, my nie. Trzeba pamiętać, że siedemnaście dni po zaatakowaniu nas przez niemieckie państwo od wschodu napadł na nas radziecki sąsiad. Czerwona Armia przekroczyła granicę na Bugu a gdy żołnierze doszli do Wisły wiadomo już było o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Szans na odparcie ataku niemieckiego i rosyjskiego nie było żadnych, a jednak nie poddało się ani Wojsko Polskie, ani cywile.

W Polsce wprowadzono terror na niespotykaną skalę. W żadnym innym kraju zaatakowanym przez Niemcy nie było takich represji i ludobójstwa jak w Polsce. Żołnierze Hitlera byli panami życia i śmierci przez całą okupację. Wespół z Rosjanami dokonywali czystek etnicznych, przesiedleń, egzekucji ulicznych, ale też w więzieniach i obozach koncentracyjnych. W wyniku ich działań, Polska utraciła ponad 11 milionów obywateli, w tym ponad 3 miliony Żydów pochodzenia polskiego i niecały milion mniejszości narodowej. Straty materialne i niematerialne przekroczyły ponad 6,2 bln zł. Zachowanie się Anglii i Francji, jak przysłowiowe trzy małpy, odczuli wszyscy nie tylko w Europie, ale i na na świecie.

Zdrada sojuszników zawsze przynosi większe zło, niż się człowiek może spodziewać. Doświadczył tego sowiecki dyktator, gdy i jego kraj bogaty w całą tablicę Mendelejewa, chciał przejąć wódz III Rzeszy.

Niemcy i Rosja nie potrafią żyć w pokoju, nie potrafią przestać myśleć o aneksji polskiej ziemi. Ich marzenia miały się spełnić po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. Ten od początku był traktowany przez najeźdźców jako IV rozbiór Polski. Plan miał duże szanse na powodzenie, tym bardziej że krótkowzroczność polityczna i strategiczna sztabowców brytyjskich i francuskich pokazała Hitlerowi ich wielką słabość, albo zbyt daleko posuniętą ostrożność. Z wojny błyskawicznej, o jakiej myślał Hitler, przechodziła w totalną. Koniec wojny nastąpił po sześciu latach, a zginęło w niej ponad 80 milionów na całym świecie.

źródło: historia.org.pl; dzieje.pl;

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj