Józef Kosacki: twórca elektromagnetycznego wykrywacza min

Józef Kosacki był inżynierem, elektrykiem i wynalazcą. Uważa się go za twórcę elektromagnetycznego wykrywacza min, który w czasie wojennym uratował życie wielu piechurom. To przykład polskiej myśli technicznej dwudziestolecia międzywojennego a także bezinteresownej działalności w czasie II Wojny Światowej i przede wszystkim wkładu Polaków w zwycięstwo w czasie II wojny nad Niemcami.

Józef Kosacki urodził się 21 kwietnia 1909 roku. Ukończył Wydział Elektryczny na Politechnice Warszawskiej a rok później Szkolę Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. Był kierownikiem działu wzmacniaczy telefonicznych w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w Warszawie oraz porucznikiem saperów polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Podczas Kampanii Polskiej w roku 1939 jako ochotnik działał w oddziale specjalistycznym łączności, gdzie między innymi pracowano nad wykrywaczem min. Wraz ze swoją jednostką został internowany na Węgrzech, a pod fałszywym paszportem przez Włochy udał się do Francji. Kiedy państwo to upadło, pod wpływem blitzkriegu niemieckiego został ewakuowany do Wielkiej Brytanii.

Pod koniec 1941 roku pracował w Centrum Wyszkolenia Łączności. Z pomocą sierżanta Andrzeja Gabrosia, skonstruował elektromagnetyczny wykrywacz min złożony z dwóch soczewek, z których jedna była podłączona do urządzenia oscylującego prąd o akustycznej częstotliwości, druga zaś do wzmacniacza i słuchawek. Jeśli pojawiał się przedmiot metalowy, wtedy zaburzał równowagę pomiędzy cewkami, co wywoływało charakterystyczny dźwięk. Kosacki chciał by polski wkład w II Wojnę Światową był niezapomniany, stąd nazwa The Mine detector Polish Mark I. Sprzęt ważył zaledwie 14 kg i mógł być obsługiwany przez jedną osobę, nawet w nocy. Był o wiele wydajniejszy niż inne urządzenia, które wtedy stosowano. Brytyjscy żołnierze wyposażeni w wykrywacze min Kosackiego przeszli przez pola minowe pod El Alamein, co przyczyniło się do zwycięstwa Brytyjczyków w tej decydującej bitwie. Od tego czasu wykrywacze min Kosackiego używane były przez wszystkie amie świata aż do Kampanii w Zatoce Perskiej i wojnie w Iraku.

W latach 1943 – 1945 Józef Kosacki był konstruktorem i kierownikiem kontroli wojskowej wytwórni łączności w Londynie. W roku 1947 jako repatriant wrócił do kraju i został kierownikiem zakładu Transmisji Przewodowej. Nie tylko wynalazł wykrywacz min, ale również zrzekł się praw do tego patentu, co przyczyniło się do zwycięstwa aliantów w czasie II Wojny Światowej. Po raz pierwszy ten wykrywacz został wykorzystany w bitwie pod El Alamein i już tam prawdopodobnie miał wpływ na decydujący wynik tej bitwy. Inżynier Kosacki to przykład nie tylko polskiej myśli technicznej XX międzywojennego czy czasów II Wojny Światowej, ale przede wszystkim bezinteresownego udziału Polaków w czasie II Wojny Światowej. Polacy nie dbali o to, aby zarobić w czasie II Wojny Światowej, ale przede wszystkim o to, aby narody Europy miały wolność. Nie tylko Polska mogła tą wolność odzyskać, ale również aby ta wolność zachowała Wielka Brytania, a także aby inne kraje mogły zwyciężyć w walce o wolność w czasie wojny.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj