W środę i czwartek spotkanie Wenus i Jowisza na wieczornym niebie

Środowy lub czwartkowy wieczór to najlepsza pora, by obejrzeć bliskie spotkanie Wenus i Jowisza na niebie. Takie zbliżenie planet na nieboskłonie astronomowie nazywają koniunkcją albo złączeniem.

Obie planety są teraz widoczne wieczorem nad zachodnim horyzontem jako dwa bardzo jasne punkty świetlne. Ten jaśniejszy to planeta Wenus, a ten nieco słabszy to Jowisz.

Zachodzą krótko po godzinie 20, a zatem najlepszą porą na obserwacje zbliżenia będzie wieczór 1 marca albo wieczór 2 marca.

W kolejnych dniach planety będą się od siebie oddalać. Różnicę w zmianie pozycji pomiędzy nimi widać będzie praktycznie z wieczora na wieczór.

W trakcie nocy można dostrzec też inne planety Układu Słonecznego, aczkolwiek nie tak jasne, jak Wenus i Jowisz. O wieczornej porze wyżej na niebie i bardziej na południe znajduje się świecący czerwonawym blaskiem Mars. Tworzy ciekawą konfigurację z gwiazdozbiorem Oriona i gwiazdą Aldebaran. Jasne gwiazdy Oriona przypominają schematyczną sylwetkę człowieka. Na prawo od nich świeci Aldebaran, a powyżej Mars. Na lewo od Marsa będzie widoczny też Księżyc, który niedawno minął Marsa na niebie.

Z planet dostrzegalnych jedynie przez teleskopy, przez sporą część nocy można dostrzec Urana.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj