Sałek: wyroku TSUE ws. lasów: będzie tragiczny dla polskiej przyrody

Wyrok TSUE uznający, że organizacje przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu, będzie tragiczny dla polskiej przyrody i naszego leśnictwa, nie wspomnę już o sektorze drzewnym – uważa prezydencki doradca Paweł Sałek.

W wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, która sformułowała dwa zarzuty.

Po pierwsze, KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi „gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw” – przypomniał TSUE. Drugi zarzut KE dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu. W wydanym w czwartek wyroku TSUE uwzględnił skargę KE.

O wyrok TSUE pytany był w czwartek w Polskim Radiu 24 prezydencki doradca Paweł Sałek. „Z inspiracji organizacji pozarządowych, nie używam świadomie określenia ekologicznych – (…) jakiś czasu temu KE zdecydowała się, by Polskę pozwać przed TSUE w sferze związane z ochroną przyrody i leśnictwa” – mówił Sałek. „Dziś niestety mamy wyrok, który ja osobiście uważam, że będzie tragiczny dla funkcjonowania Państwowego Gospodarstw Leśnego Lasy Państwowe, tragiczny dla polskiej przyrody, tragiczny dla polskiego leśnictwa, już nie wspomnę tu o całym sektorze drzewnym” – powiedział.

Jak zauważył, „ten wyrok zostały wydany (…) bez wysłuchania stron i bez opinii rzecznika” i „prawdopodobnie nie będzie możliwości odwołania, czyli nie będzie środka odwoławczego od tego wyrok”. „To jest poważny problem” – podkreślił.

Sałek wskazywał, że polski model prowadzenia gospodarki leśnej „nastawiony jest na funkcje ochrony przyrody”. W jego opinii, KE chce obecnie „w sposób drastyczny i brutalny” wpływać na to, „w jaki sposób Polacy mają dbać o swoje zasoby przyrodnicze w momencie, gdy my te wszystkie gatunki roślin, grzybów w Polsce mamy zachowane, te gatunki, które wyginęły na terenie Europy Zachodniej”.

„My nie mieliśmy kolonii, nie mieliśmy potrzeby budowy statków, bo byliśmy pod zaborami, my nie podbijaliśmy świata, my nie handlowaliśmy niewolnikami, a ci, którzy swe zasoby przyrodnicze, mówię tu głównie o lasach, utracili i nie mogą ich odbudować, dziś nas pouczają w jaki sposób Polacy mogą i mają chronić środowisko i przyrodę, bo jak nie to będą naliczane kary” – zauważył minister w KPRP.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj