Jak budować markę pracodawcy?

Employer Branding – coraz ważniejszy element strategii firmy

W wielu branżach aktualne trendy w zakresie rekrutacji skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu jak najlepszych warunków dla pracowników. Mowa nie tylko o kwestiach finansowych – równie ważne, jeśli nie ważniejsze, są obecnie czynniki takie jak zadowolenie pracowników, renoma firmy czy kultura organizacyjna. Wszystkie z tych aspektów mogą mieć wpływ na zainteresowanie kandydatów ofertami firmy. To z kolei przekłada się na dostęp do znacznie większej puli talentów, a także uzyskanie przewagi nad konkurencją.

Odpowiednie zadbanie o Employer Branding jest szczególnie ważne w sektorach, w których ofert pracy jest na ogół więcej niż kandydatów spełniających wymagania firm. Jednym z przykładów jest branża IT, gdzie specjaliści od poszczególnych technologii mogą wybierać spośród wielu atrakcyjnych propozycji. Aby zachęcić do kontaktu z przedsiębiorstwem, warto postawić właśnie na Employer Branding.

Co składa się na Employer Branding?

Budowanie marki pracodawcy obejmuje w zasadzie wszelkie działania, które wiążą się z pielęgnowaniem korzystnego wizerunku na temat firmy wśród pracowników i kandydatów. Warto zaznaczyć, że proces ten obejmuje czynności zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji. Employer Branding można zatem podzielić na dwa obszary.

  • Wewnętrzny Employer Branding – skupia się na kwestiach związanych z zadowoleniem obecnych pracowników. To m.in. różnego rodzaju benefity, dbanie o infrastrukturę i atmosferę w firmie czy możliwość rozwijania swoich kompetencji w ramach działań wspieranych przez przedsiębiorstwo, np. poprzez kursy czy uczestnictwo w konferencjach. Do tego warto zwrócić uwagę na korzystne warunki pracy, w tym elastyczne godziny czy możliwość swobodnej zmiany projektu.
  • Zewnętrzny Employer Branding – działania zorientowane przede wszystkim na kandydatów, jednak mogą one także obejmować ogólne czynności związane z budowaniem korzystnej opinii o marce. To m.in. publikowanie ofert jasno wskazujących warunki zatrudnienia i benefity, udział w targach pracy, promowanie marki w mediach społecznościowych czy udostępnianie najważniejszych informacji o firmie online.

Employer Branding ze wsparciem zewnętrznej firmy

Jak odpowiednio zrealizować zadania z zakresu Employer Branding? Outsourcing może być świetnym wyborem – dzięki temu można obniżyć koszty, a jednocześnie zapewnić większą efektywność tego typu czynności. Warto stawiać przede wszystkim na firmy, które zajmują się procesami rekrutacyjnymi w kompleksowy sposób, który obejmuje przeprowadzenie szczegółowej analizy, audyt kluczowych czynników wyróżniających przedsiębiorstwo, planowanie strategii oraz tworzenie treści i prowadzenie działań promocyjnych. Jedną z firm, które oferują tego typu usługi, jest Antal – warto także zaznaczyć, że możliwe jest dokładne dostosowanie strategii Employer Branding do potrzeb danej działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj