Niemcy/ Premier Badenii-Wirtembergii: Polska wyznacza standardy pomocy Ukrainie

źródło: Pixabay

Premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann podziękował Polsce za działania w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Polska bez zastrzeżeń wspiera Ukrainę finansowo, politycznie, humanitarnie i militarnie. „Polska wyznacza tu standardy” – powiedział Kretschmann w poniedziałek w Heidelbergu, gdzie z wykładem wystąpił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu kraju związkowego na zachodzie RFN podkreślił, że żadne państwo nie przyjęło tylu uchodźców z Ukrainy co Polska, a dla milionów Polaków ta pomoc jest sprawą oczywistą.

„Dzielą się domem, udostępniają mieszkanie, pomagają we wszystkim, co może złagodzić potrzebę” – powiedział Kretschmann. Ta dobroczynność i chęć pomocy „robią na nas głębokie wrażenie” – dodał.

Polska wydała ponad osiem miliardów euro na zakwaterowanie uchodźców, więcej niż jakikolwiek inny kraj. Kiedy stawia się pytanie o wartości europejskie w obliczu rosyjskiej wojny napastniczej, „wtedy nasza odpowiedź musi brzmieć: niezłomna solidarność” – oświadczył Kretschmann.

Polska w pełni wspiera Ukrainę finansowo, politycznie, humanitarnie i militarnie – „Polska wyznacza tutaj standardy” – dodał polityk Zielonych.

W poniedziałek premier Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu (Badenia-Wirtembergia) wykład pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj