MTK wyraża oburzenie uznaniem przez Rosję głównego prokuratora Trybunału jako osobę poszukiwaną

wputin.jpg

Zgromadzenie Państw Stron Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), wyraziło w sobotę zaniepokojenie i oburzenie wpisaniem przez Rosję na listę osób poszukiwanych głównego prokuratora MTK Karima Khana.

Prezydium Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego, które nadzoruje pracę prokuratorów MTK, „wyraziło ubolewanie z powodu aktów zastraszania i niedopuszczalnych prób podważenia mandatu MTK w zakresie prowadzenia dochodzeń, karania i zapobiegania popełnianiu najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych”.

„Ochrona integralności Trybunału, w szczególności jego niezawisłości sędziowskiej i prokuratorskiej, ma fundamentalne znaczenie dla skutecznego wykonywania jego mandatu. Potwierdzamy nasze pełne zaufanie do MTK jako niezawisłego i bezstronnego sądu” – napisano w oświadczeniu.

„MTK uważa te środki za niedopuszczalne. Trybunał pozostanie niewzruszony w wykonywaniu swojego zgodnego z prawem mandatu w celu zapewnienia odpowiedzialności za najcięższe zbrodnie, będące przedmiotem zainteresowania całej społeczności międzynarodowej” – stwierdzono.

Wezwano również wszystkie państwa do poszanowania niezależności Międzynarodowego Trybunału Karnego i „zjednoczenia się w walce z bezkarnością”.

W piątek ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji wpisało głównego prokuratora MTK Karima Khana na listę osób poszukiwanych.

W marcu MTK wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, uznając go za winnego nielegalnej deportacji tysięcy dzieci z Ukrainy. Wydanie nakazu oznacza, że Putin może zostać aresztowany, jeśli uda się do dowolnego państwa członkowskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj