Niezależne media: rosyjskie wojska próbują zestrzeliwać ukraińskie drony cekaemami z lat 30. XX wieku

rosja.jpg

W pobliżu okupowanego Enerhodaru na południu Ukrainy rosyjskie wojska próbują zestrzeliwać ukraińskie drony przy pomocy ciężkich karabinów maszynowych, których produkcję rozpoczęto w latach 30. XX wieku; taka broń jest montowana na starych samochodach dostawczych UAZ – poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit’.

Takimi „innowacjami” pochwalili się sami rosyjscy wojskowi w rozmowie z prokremlowskimi kanałami w mediach społecznościowych. Oto „druga armia świata” wykorzystuje do zestrzeliwania bezzałogowców wielkokalibrowe karabiny DSzK, znane jeszcze z końca lat 30. ubiegłego wieku. Za stanowisko ogniowe służy naczepa furgonetki UAZ, czyli popularnej „Buchanki”, produkowanej w latach 60. – powiadomiły opozycyjne media (https://tinyurl.com/2nwr4a64).

Konstrukcje zauważone pod Enerhodarem są współczesnym odpowiednikiem taczanek, czyli zaprzęgów konnych wyposażonych w ciężki karabin maszynowy, wykorzystywanych m.in. podczas wojny domowej w Rosji w latach 1917-22 – zauważyli niezależni dziennikarze.

Jak dodano, „arsenał armii (Kremla) staje się coraz bardziej archaiczny”.

Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji na Ukrainę, pojawiają się liczne doniesienia o przestarzałym uzbrojeniu rosyjskich wojsk. Media informowały m.in. o wykorzystaniu podczas walk czołgów T-54, których produkcję rozpoczęto w 1945 roku, oraz montowanych na nich dział przeciwlotniczych S-60 z lat 50. XX wieku.

Ukraińscy żołnierze nazywają takie wehikuły „tankensteinami”. Jest to połączenie słowa „tank” (czołg) oraz „Frankenstein” – informowała w połowie maja agencja UNIAN.

Na wyposażeniu sił zbrojnych Ukrainy, które dysponują coraz większymi zasobami nowoczesnego uzbrojenia przekazywanego przez zachodnich partnerów, również nie brakuje sprzętu pamiętającego zamierzchłe czasy. W marcu BBC powiadomiła, że podczas obrony Bachmutu w Donbasie wykorzystywane były XIX-wieczne ciężkie karabiny maszynowe Maxim.

„To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej” – oceniał wówczas w rozmowie BBC jeden z ukraińskich żołnierzy. (PAP)

szm/ mms/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj