Sąd utrzymał areszt dla burmistrza Dusznik-Zdroju

fot: youtube

Świdnicki Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie na zastosowanie tymczasowego aresztu dla burmistrza Dusznik-Zdroju Piotr L. Samorządowiec jest podejrzanym w śledztwie dot. nieprawidłowości przy budowie hotelu w Dusznikach-Zdroju.

Piotr L. został aresztowany decyzją świdnickiego sądu pod koniec kwietnia. We wtorek Sąd Okręgowy w Świdnicy rozpatrywał zażalenie na decyzję sądu pierwszej instancji, które wniósł L. „Sąd utrzymał w mocy decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec podejrzanego” – powiedziała PAP rzeczniczka Sądu Okręgowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska.

25 kwietnia Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby – biznesmena Ryszarda S., burmistrza Dusznik-Zdroju, Piotra L., dyrektora jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Tomasza C. oraz Józefa K. – współpracownika S.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy prok. Tomasz Orepuk przekazał wówczas PAP, że burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr L. jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju. Chodzi o 14-kondygnacyjny aparthotel w Zieleńcu, w którym znajdują się apartamenty na tysiąc osób. W 2019 r. lokalne media pisały o proteście mieszkańców i właścicieli pensjonatów w Zieleńcu, którzy sprzeciwiali się budowie tak dużego obiektu w tym kurorcie narciarskim. Wskazywano wówczas, że inwestycja szkodzi środowisku naturalnemu i jest zagrożeniem dla gospodarki wodnej w regionie.

„Przy popełnianiu zarzucanych burmistrzowi czynów miał z nim współdziałać Ryszard S., który był rzeczywistym beneficjentem wydawanych, korzystnych decyzji związanych z budową hotelu” – powiedział prok. Orepuk.

Piotr L. jest podejrzany również o przyjęcie łapówki i obietnicy kolejnej, a także o zatajenie w swoim oświadczeniu majątkowym pożyczki jaką otrzymał od jednego z przedsiębiorców.

Według ustaleń śledztwa, hotel o parametrach wskazanych w decyzjach wydawanych przez Piotra L., nie powinien powstać w miejscu, w którym był budowany. „Wynika to m.in. z faktu, że teren gdzie powstał hotel był i jest objęty programem +Natura 2000+” – powiedział prokurator.

Ryszard S. i Piotr L. decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Świdnicy odrzucił zażalenie na zastosowanie trzymiesięcznego aresztu wobec S.

Prokuratura postawiła w tym śledztwie zarzuty też dyrektorowi jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku Tomaszowi C. oraz Józefowi K. – współpracownikowi Ryszarda S. Zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach związanych z realizacją inwestycji usłyszeli C. i K. „Józefowi K. zarzucono też wręczenie korzyści majątkowych i obietnicę wręczenia korzyści funkcjonariuszowi publicznemu” – dodał prokurator Orepuk. Wobec tych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Ryszard S. to biznesmen w branży hotelarskiej i jedna z osób znanych z tzw. „afery hazardowej”.

Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj