Wysłannik papieża w sprawie Ukrainy: niech nie pozostanie tylko bezwzględna logika konfliktu

Franciszek3.jpg

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi, któremu papież Franciszek powierzył zadanie poprowadzenia misji w sprawie Ukrainy, oświadczył we wtorek, że nie można pozwolić na to, aby „pozostała tylko bezwzględna logika konfliktu”.

W wystąpieniu podczas obrad Konferencji Episkopatu kardynał Zuppi oświadczył: „Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za jego proroctwo, tak dzisiaj rzadkie, kiedy mówienie o pokoju wydaje się unikaniem zajęcia stanowiska albo nieuznawaniem odpowiedzialności. Jego głos jest przepełniony głębokim niepokojem – niekiedy niewyrażonym, często niewysłuchanym – narodów, które potrzebują pokoju”.

„Wojna to pandemia. Dotyczy nas wszystkich” – dodał metropolita Bolonii. „Dla nas pokój jest nie tylko pragnieniem, ale samą rzeczywistością Kościoła, która wyrasta z eucharystii i z Ewangelii” – wyjaśnił.

„Kościół i chrześcijanie wierzą w pokój; wszyscy jesteśmy wezwani, by pracować na rzecz pokoju, tym bardziej w straszliwej burzy konfliktów” – stwierdził kardynał Zuppi. Jak zaznaczył, trzeba za papieżem pytać o to, „gdzie są twórcze wysiłki na rzecz pokoju” po to, aby nie pozostała tylko „bezwzględna logika konfliktu”.

Przewodniczący Episkopatu Włoch wezwał do żarliwej modlitwy o pokój na Ukrainie i o braterstwo między wszystkimi narodami ziemi. Zaznaczył również: „Tyle razy złożona informacja popycha ku obojętności, do tego, że jest się widzem wojny, sprowadzonej do gry”.

Wyraził przekonanie, że solidarności z uchodźcami, ukraińskimi i nie tylko, musi towarzyszyć działanie na rzecz pokoju.

W sobotę rzecznik Watykanu Matteo Bruni poinformował, że papież powierzył kardynałowi Zuppiemu „zadanie poprowadzenia w porozumieniu z Sekretariatem Stanu misji, która przyczyni się do łagodzenia napięć w konflikcie na Ukrainie”. Jak dodał, Franciszek podjął tę decyzję w nadziei, której nigdy nie porzucił, że „może to zapoczątkować drogi pokoju”.

Jednocześnie wyjaśniono, że termin misji i jej forma są obecnie rozważane.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj