Witek: Chylę czoło przed Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata

fot. TVP Info

Chylę czoło przed Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, przed znanymi i nieznanymi z nazwiska, przed tymi, którzy wciąż są wśród nas i tymi, którzy odeszli – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście z okazji uroczystości wręczenia medali i dyplomów „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Wręczenie medali i dyplomów honorowych „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, odbywa się w Pałacu Belwederskim. Tytuł nadawany jest osobom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej, przez jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.

Zastępca szefa kancelarii Sejmu Christian Młynarek przeczytał list, w którym marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała wyrazy najwyższego szacunku uhonorowanym osobom, które ocaliły od zagłady wiele istnień ludzkich. „W symboliczny sposób pragnę pokłonić się za niezwykle odważną i bohaterską postawę” – dodała.

„Dzisiaj dla pokoleń, które nie doświadczyły wojennych represji pomoc niesiona drugiemu człowiekowi wydaje się naturalnym odruchem serca, aktem dobrej woli” – napisała. Jednak, jak zauważyła, „kiedy w Polsce panował terror narzucony przez reżim III Rzeszy, to za najmniejszą współpomoc udzieloną żydowskim współbraciom, jak choćby podanie kromki chleba, groziła kara śmierci”.

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że „mimo zakazów wielu Polaków zdecydowało się wziąć tą wielką odpowiedzialność zarówno za życie swoje i swoich bliskich jak i tych ratowanych”. „Dokonali czynów niemalże heroicznych, by ukryć w bezpiecznym miejscu prześladowanych, by zapewnić im podstawowe środki do egzystencji” – powiedziała.

Jej zdaniem, „oni nigdy o sobie nie myśleli w kategorii bohaterstwa, bowiem pomoc była odruchem miłosierdzia, wynikała z przywiązania do chrześcijańskich i humanistycznych wartości”. „Była również wyrazem sprzeciwu wobec zła i nienawiści, a jednocześnie pozwalała zachować godność i poczucie człowieczeństwa” – mówiła. Witek podkreśliła, że „poświęcenie, dobroć i wierność własnym przekonaniom wciąż pozostają dla nas współczesnych wzorem godnym najwyższego szacunku”.

„Zasługują na szczególną pamięć w naszej polskiej, zbiorowej świadomości, a także w świadomości przyszłych pokoleń. Chylę czoło przed Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, przed tymi znanymi i nieznanymi z nazwiska, przed tymi, którzy wciąż są wśród nas i tymi, którzy odeszli” – powiedziała. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj