Sondaż: większość badanych przeciw rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE

58 proc. badanych opowiada się przeciwko rezygnacji przez Polskę z prawa weta w UE, za opowiedziało się 11 proc. badanych, 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Jak informuje portal wPolityce.pl, w ramach sondażu Social Changes dla tego portalu zadano następujące pytanie: „Czy Polska powinna zgodzić się na zmianę traktatów Unii Europejskiej umożliwiające wprowadzenie nowych podatków w państwach członkowskich, regulacji bezpieczeństwa wewnętrznego i ograniczaniu kompetencji krajów członkowskich UE?”.

 

„Aż 41 proc. badanych odpowiedziało +zdecydowanie nie+ lub +raczej nie+. Na proponowane zmiany zgadza się zaledwie 21 proc. badanych. 38 proc. nie ma zdania w tej sprawie, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę skomplikowaną materię sprawy” – informuje wPolityce.pl.

 

Zadano także pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna zrezygnować z posiadanego przez siebie prawa weta w Unii Europejskiej?”

 

„Aż 58 proc. odpowiedziało negatywnie. Za likwidacją prawa weta opowiedziało się zaledwie 11 proc. badanych. 31 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Co ciekawe, za obroną przynależnego Polsce prawa weta opowiada się nie tylko 74 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale także 57 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej” – informuje wPolityce.pl.

 

„Niemal połowa Polaków – 48 proc. – sprzeciwia się także wdrożeniu pakietu Fitfor55, który – jak zaznaczono w pytaniu – może kosztować polskich podatników do 189 miliardów Euro do 2030 roku” – donosi wPolityce.pl.

 

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 19 do 22 maja 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 2099 osób. (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Kazde panstwo to miliony ludzi, ktorzy oczekuja sprawiedliwych decyzji EU dla swoich panstw ! Przy prawie WETA KAZDE PANSTWO MA SZANSE NA OSIAGNIECIE KOMPROMISU ! Przy wiekszosci liczby glosow mniejsze panstwa nie maja szans na przeglosowanie DUZYCH PANSTW EU I TAK TO „OBCY” BEDA RZADZIC KRAJEM, KTOREGO POZBAWILO SIE SUWERENNOSCI !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj