Radni PiS chcą obniżek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

W poniedziałek na konferencji przed stołecznym ratuszem radni Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że złożyli już projekt obniżki opłat za gospodarowanie odpadami. Taki projekt uchwały zaproponował również wojewoda mazowiecki.

Wiceprzewodniczący klubu radny Wiktor Klimiuk zaznaczył, że ostatnia sesja Rady Warszawy pokazała, że wszelkie porażki w temacie opłat za odpady komunalne niczego prezydenta Warszawy i radnych KO nie nauczyły. „Ratusz i radni nie zamierzają oddać pieniędzy, które nadwyżką pobrali za gospodarowanie odpadami, nie chcą też obniżyć stawek za opłaty za odpady komunalne, mimo że system się nie bilansuje i w efekcie jest 180 mln zł nadwyżki z tytułu opłat za odpady” – powiedział.

Radni PiS przekazali, że proponują projekt uchwały obniżającej stawki „dokładnie o tyle, ile wynika z wyliczeń RIO czyli o 180 mln zł”. „To dokładnie 1/6. Czyli podstawowa stawka powinna wynosić nie 85 zł ale 71 zł, natomiast stawka za dom nie 107 a 89 zł” – wyjaśnił radny Klimiuk.

„Mamy bardzo wysokie opłaty, chcemy ich obniżenia. Wiemy już, że można, że jest nadwyżka, Warszawa na tym zarabia. Chcemy, żeby te opłaty były niższe” – dodał.

Takie same stawki zaproponował w swoim projekcie uchwały wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Przewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Figura podkreślił, że nie są to wprawdzie stawki najniższe, ale na miarę możliwości ratusza, które są dosyć skromne. Przekazał, że radni złożyli też projekt podwyższający progi uprawniające do zniżek opłat za odbiór odpadów. „Obecnie ta kwota wynosi 1900 złotych, a my chcemy, by było to mniej więcej 2300 zł (dotyczy gospodarstw jednoosobowych – PAP” – wyjaśnił.

Radni mają nadzieję, że obydwa projekty znajdą się w najbliższym porządku obrad Rady Warszawy.

Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała w ocenie wykonania przez zarząd Warszawy budżetu za ubiegły rok, że zrealizowane dochody miasta w ramach gospodarowania odpadami komunalnymi opiewały na 1 mld 80 mln zł, natomiast łączne wydatki związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci wyniosły 895,7 mln zł. Zatem nadwyżka dochodów z opłat od mieszkańców wyniosła ponad 180 mln zł. Stołeczny ratusz nie planuje jednak obniżki opłat w ramach zwrotu nadpłat pobranych od mieszkańców.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj