W. Brytania/ Szef MSZ: Ukraina ma prawo do użycia siły poza swoimi granicami

fot. twitter.com

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly wyraził we wtorek opinię, że Ukraina ma w ramach samoobrony „uzasadnione prawo” do atakowania celów na terytorium Rosji.

Cleverly, zapytany podczas wizyty w Estonii przez stację Sky News o poranny atak przy użyciu dronów na kilka budynków mieszkalnych w Moskwie i o to, czy Ukraina ma prawo atakować terytorium Rosji, powiedział, że nie będzie spekulował na temat charakteru ataku, ale dodał, że Kijów ma „uzasadnione prawo do obrony”.

„Ma oczywiście uzasadnione prawo do tego w obrębie własnych granic, ale ma również prawo do projekcji siły poza swoimi granicami, aby podważyć zdolność Rosji do projekcji siły na samą Ukrainę” – powiedział. Podkreślił, że „uzasadnione cele wojskowe” poza granicami Ukrainy są częścią jej samoobrony. „Powinniśmy to uznać” – dodał.

Na razie nie jest jasne, kto przeprowadził poranne ataki przy użyciu dronów, które uderzyły w budynki mieszkalne, ale nie spowodowały większych szkód. Władze Ukrainy oświadczyły, że nie mają z tym nic wspólnego, z kolei rosyjski prezydent Władimir Putin twierdzi, że Ukraina w ten sposób próbuje zastraszyć Rosjan. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj