Wójt Bolesławia: jesteśmy zaskoczeni zapadliskiem na jezdni obwodnicy Bolesławia

Jesteśmy zaskoczeni zapadliskiem na jezdni obwodnicy Bolesławia. Badania georadarem nie wskazywały na to, aby pod drogą coś się działo. Ta obwodnica jest potrzebna i będę dążył, aby w przyszłości znów służyła mieszkańcom – powiedział w środę PAP wójt Bolesławia Krzysztof Dudziński.

We wtorek na nowej drodze asfaltowej powstała dziura o średnicy ok. 2,5 metra, która wchłonęła część asfaltu. Według wstępnych szacunków zapadlisko ma od 2 do 3 metrów głębokości, może się powiększać. Miejsce zostało oznakowane i zabezpieczone.

„Jesteśmy zaskoczeni zapadliskiem na jezdni obwodnicy Bolesławia. Badania georadarem nie wskazywały na to, aby pod drogą coś się działo” – powiedział wójt gminy, który w środę spotka się z geologami i służbami starosty (zarządcy obiektu) na miejscu zdarzenia.

Działalność eksploatacyjna ZGH „Bolesław” została zakończona w 2020 r., rok później wyłączono pompy odwadniające wyrobiska. „Nawet Zakłady Górniczo-Hutnicze +Bolesław+ nie spodziewały się, że wypełnianie leja depresji nastąpi tak szybko. Naukowcy przewidywali, że po wyłączeniu pomp odwadniających woda zacznie się podnosić za 30, 40, a nawet 50 lat, a tu okazało się, że proces ten ma miejsce znacznie szybciej. W niespełna rok po wyłączeniu pomp w niektórych miejscach na terenie gminy pojawiała się woda. Chyba nikt do końca nie wie, co teraz dzieje się w górotworze” – mówił wójt Bolesławia dodając, że potrzebne będą dalsze badania w tym miejscu.

Równocześnie podkreślił, że będzie dążył do tego, aby obwodnica w przyszłości funkcjonowała i służyła mieszkańcom. „Ta droga jest niesamowicie potrzebna mieszkańcom Bolesławia i tzw. Ćmielówki” – zaznaczył. Obwodnica zminimalizowała ruch na drogach w centrum Bolesławia i w Ćmielówce, przejęła przede wszystkim ruch ciężarówek.

Prawie 2-kilometrowa obwodnica została otwarta pod koniec 2022 r. Koszt inwestycji to ok. 7,5 mln zł, środki te pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Spółka ZGH „Bolesław” współfinansowała (w jednej trzeciej) projekt obwodnicy oraz pokryła koszty badań geologicznych wykonywanych podczas tworzenia projektu.

Droga jest nieczynna od połowy lutego 2023 r., kiedy to kilkanaście metrów od niej pojawiło się zapadlisko o średnicy ok. 8 metrów i głębokości ok. 5 metrów. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj