Elżbieta Witek: rodzina to prawdziwa, najlepsza inwestycja w przyszłość

Dopóki będziemy odpowiedzialni za polskie państwo, to polska rodzina zawsze będzie w naszym centrum zainteresowania; rodzina to prawdziwa, najlepsza inwestycja w przyszłość – podkreśliła w sobotę podczas pikniku rodzinnego w Sulejówku marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„Sama jestem mamą i babcią. Dla mnie rodzina zawsze miała ogromne znaczenie. Jest tym miejscem, gdzie wszystkiego można się nauczyć. Rodzina jest miejscem, które przekazuje bardzo ważne wartości dzieciom. Rodzina jest naszą ostoją i naszym azylem” – zaznaczyła marszałek Sejmu.

„Dlatego dla naszego rządu od 2015 r. rodzina jest i będzie w centrum uwagi. Rodzina rozumiana jako rodzice, dzieci, ale także dziadkowie. Mamy nadzieję, że środki z programów społecznych, które kierujemy do państwa, to są środki, które państwu pomagają. Zależało nam na tym, aby dzieci mogły rozwijać swoje pasje, zainteresowania, żebyście mogli państwo wysłać je latem i zimą na kolonie i obozy, ale także żebyście mogli wyjechać na wypoczynek weekendowy” – zwróciła się do uczestników pikniku Elżbieta Witek.

„Seniorom należy się wielki szacunek, pamięć i wdzięczność, ale także opieka ze strony państwa, bo to właśnie dzisiejsi seniorzy budowali nasz kraj. Oni nas uczyli, dbali o Polskę i dźwignęli ją z bardzo trudnej sytuacji. Jako rząd także kierujemy nasze programy w stronę seniorów. Przywróciliśmy dawny wiek emerytalny i daliśmy Polakom prawo wyboru. To także trzynasta i czternasta emerytura i waloryzacja. Gdy mamy możliwość spotkania się z ludźmi, dowiadujemy się, co jeszcze możemy zrobić” – przypomniała marszałek Sejmu.

„Kiedy rozmawiam z rodzicami, mówią, że te pieniądze naprawdę państwu bardzo pomagają i z tego się ogromnie cieszymy i od tego nie odstąpimy. To nie +rozdawnictwo+, jak często możemy usłyszeć. To jest prawdziwa, najlepsza inwestycja w przyszłość, ponieważ dzieci, które tu są, są naszą przyszłością i za kilkanaście lat zaczną odgrywać nasze role. Od tego, co my, dorośli, im dzisiaj damy, będzie zależała nasza przyszłość” – wskazała.

„Jesteśmy gwarantem tego, że dopóki będziemy odpowiedzialni za polskie państwo, to polska rodzina zawsze będzie w naszym centrum zainteresowania. To nie tylko sztandarowy program +500Plus+, czy wyprawka szkolna. Dziś chcemy umożliwić rodzicom, szczególnie mamom, bezpieczny powrót do pracy, jeśli będą tego chciały. Dajemy rodzicom wybór, jeśli mama lub tata chce wychować dziecko – wydłużamy urlopy macierzyńskie. Dajemy możliwość łączenia pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci” – zapewniła marszałek Witek.

„Są jeszcze miejsca w Polsce, gdzie brakuje żłobków i przedszkoli. Obiecujemy, że będzie ich przybywało. Dziś nawet małe gminy wiejskie mają żłobki, a rodzice mogą podejmować pracę zarobkową” – podkreśliła.

Marszałek Sejmu przestrzegła przed zagrożeniami czyhającymi na dzieci w internecie. „Wszyscy korzystamy z internetu, to jest dobrodziejstwo, to nam bardzo ułatwia życie, ale w internecie ludzie są anonimowi, często spotykamy się z treściami, obrazami, które nas zatrważają. Na te treści, na te obrazy trafiają również nasze dzieci” – zauważyła Witek.

Zaapelowała do dzieci, by nie dawały się nakłaniać do nienawiści i przemocy. „Chrońcie się przed tym, nie noście tego w sobie. Szanujcie się nawzajem” – wezwała. „Warto mieć prawdziwych kolegów, prawdziwych przyjaciół, nie tych w telefonie, w sieci, ale takich, z którymi możecie spotkać się twarzą w twarz” – przekonywała.

Elżbieta Witek dodała, że także rodzice potrzebują wsparcia, ponieważ zajęci pracą często nie wiedzą, z jakimi treściami stykają się ich dzieci w internecie, co robią po lekcjach. Zachęciła do składania podpisów pod projektem ustawy nazwanej „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”. (PAP)

autor: Maciej Replewicz, Jakub Borowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj