Co trzeci Polak nie ćwiczy nawet raz w miesiącu

domena publiczna

Osoby, które ćwiczą, najchętniej wybierają rower i bieganie. Na popularności zyskuje też siłownia – podaje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

„Rzeczpospolita” przytacza wyniki corocznego raportu aktywności fizycznej Polaków MultiSport Index, z którego wynika, że „dwóch na trzech dorosłych Polaków nie podejmuje nawet raz w miesiącu aktywności fizycznej”. „Jak czytamy w raporcie, na przestrzeni ostatnich pięciu lat wskaźnik aktywności fizycznej utrzymuje się na podobnym poziomie – blisko dwóch na trzech ankietowanych deklaruje, że są aktywni co najmniej raz w miesiącu (64 proc. w tym roku). Gdy jednak zawęzi się te wyniki do ćwiczących raz w tygodniu i wykluczy tych, którzy np. przemieszczają się na rowerze i spacerują, odsetek osób aktywnych spada do mniej niż połowy (48 proc.)” – zwraca uwagę.

Jak dodaje, „z badania wynika, że dwóch na trzech ankietowanych (64 proc.), którzy jako jedyną swoją aktywność deklarują spacery, jest przekonanych, że to +zupełnie wystarczająca+ dawka sportu w ich życiu”. „Brak regularnej aktywności fizycznej jest w kontekście ewolucji nowością dla ludzkiego organizmu i może zwiększać podatność na wiele chorób” – wyjaśnia dr Iwona Piątkowska, specjalistka nauki o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych.

„Aktualnie większość wizyt lekarskich związana jest z tzw. chorobami cywilizacyjnymi, które określane są także +chorobami stylu życia+. Zależne od naszych codziennych nawyków elementy stylu życia to np. sen, żywienie i poziom aktywności fizycznej. Społeczeństwo bardziej aktywne fizycznie to społeczeństwo zdrowsze, a co za tym idzie – mniej pacjentów w poradniach diabetologicznych czy kardiologicznych. Aktywność fizyczna nie powinna podlegać negocjacjom – tak jak mało komu przychodzi do głowy, żeby negocjować częstotliwość mycia zębów” – tłumaczy Piątkowska. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj