Wrocław: Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge odebrał nagrodę im. Stanisława Lema

Beata Zdyb, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki, odebrał w poniedziałek na Politechnice Wrocławskiej Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona przez Politechnikę Wrocławską (PWr) w 2021 r. dla upamiętnienia 100. urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa PWr.

Warte 100 tys. zł wyróżnienie przyznawane jest młodym naukowcom (do 40. roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych. Międzynarodowa kapituła ocenia ich niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

W poniedziałek nagrodę odebrał tegoroczny laureat prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki. „W swojej pracy naukowej prof. Stranks zajmuje się optycznymi i elektronicznymi właściwościami nowych półprzewodników, w tym perowskitów halogenkowych, alotropów węglowych i półprzewodników organicznych opracowywanych z myślą o efektywnych pod względem kosztu zastosowaniach w elektronice” – podała wrocławska uczelnia.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody prof. Stranks wygłosił wykład „The Future of Perovskites for Solar Power and Lighting” na temat rozwoju technologii perowskitów halogenkowych.

W poniedziałek w kompleksie Politechnik Wrocławskie odsłonięto także monument upamiętniający Stanisława Lema. Trzymetrową rzeźbę ustawiono przy budynku Bibiotechu. Dzieło prof. Grzegorza Niemyjskiego z wrocławskiej ASP przedstawia twarz autora „Solaris”, która powstała w wyniku nawiercenia drobnych otworów na powierzchni skalnego bloku.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj