Mularczyk: zwrócę się do KRS o lustrację sprawy związanej z wyrokiem dot. Turowa

Będziemy się tej sprawie bardzo dokładnie przyglądać. Zwrócę się do Krajowej Rady Sądownictwa o lustrację tej sprawy – powiedział w środę wiceszef MSZ, pełnomocnik rządu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk w Polskim Radiu 24, odnosząc się do decyzji WSA w sprawie kopalni Turów.

WSA w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk ocenił w środę, że „ta sprawa jest bulwersująca i kontrowersyjna”. „Jeżeli decyzją polskiego sądu rozstrzyga się o wstrzymaniu pracy wielkiego zakładu, który zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, to powstaje pytanie o motywację” – wskazywał.

Ocenił także, że „tego typu decyzje – jak widzimy – mogą być podejmowane na szkodę państwa polskiego, polskich obywateli”.

„Będziemy się tej sprawie bardzo dokładnie przyglądać. Zwrócę się do Krajowej Rady Sądownictwa o lustrację tej sprawy” – zapewnił. „Jako państwo polskie powinniśmy się przyglądać tego typu sprawom, badać motywy rozstrzygnięcia i badać, jakie były przesłanki takich rozstrzygnięć” – dodał Mularczyk.

W środę premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odwiedzą Turów i spotkają się z pracownikami kopalni i elektrowni. Szef rządu we wpisie w mediach społecznościowych podkreślił: „Nie ma naszej zgody na bezprawie, jakim jest decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu prac w kopalni w Turowie”.

„Nie możemy jej zrealizować i zrobimy wszystko, żeby ją uchylić” – zapowiedział premier.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj