Przewodniczący NSZZ „Solidarność”: porozumienie z rządem jest historyczne

fot: youtube

Porozumienie NSZZ „Solidarność” z rządem jest historyczne. Niedługo pojawi się projekt ustawy o zaprzestaniu wygaszania emerytur pomostowych. Pracownicy pracujący w szczególnie ciężkich warunkach będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W środę w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ „Solidarność”.

Podpisy pod porozumieniem złożyli premier Morawiecki i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Jak mówił przewodniczący NSZZ „Solidarność”, to porozumienie jest historycznym wydarzeniem, dlatego że po raz pierwszy od 1991 r. centrala związkowa podpisuje porozumienie z rządem i nie dotyczy to tylko spraw jednej branży.

Przyznał, że „to były trudne rozmowy”. „To porozumienie utwierdza mnie w jednym, że dialog w tym kraju funkcjonuje, tylko tego dialogu trzeba chcieć. To jest niejednokrotnie trudny kompromis” – mówił Duda.

Zaznaczył, że „jednym z najważniejszych postulatów, który był negocjowany, to projekt ustawy, który – jak zaznaczył – ma nadzieję jak najszybciej trafi do parlamentu, aby zaprzestać wygaszać proces emerytur pomostowych”.

Jak podkreślił Duda, „śp. Lech Kaczyński byłby dziś z nas dumny, że wracamy do tego postulatu i tą decyzją, podpisem i całą drogą legislacyjną w Sejmie doprowadzimy do tego, że pracownicy, którzy ciężko pracują na stanowiskach pracy uciążliwych, szczególnych, tak jak tu w Hucie Stalowa Wola – będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę pomostową” – powiedział.

Podkreślił, że „to porozumienie to kwintesencja solidarności z drugim człowiekiem”. Dodał, że kolejny punkt to „zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu”.

„Po raz pierwszy od wielu lat udało nam się wspólnie z rządem wypracować rozwiązania, które pozwoliły przywrócić, dać szansę tym, którzy pracują na tzw. umowach śmieciowych, czyli stawki godzinowe, także wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia tzw. dodatku za pracę w godzinach nocnych, a także dodatku za wysługę lat” – powiedział przewodniczący Solidarności.

„Bo jeżeli mówimy, że to jest dodatek, to jakim prawem – że się tak wyrażę – jest włączany w minimalne wynagrodzenie?” – podkreślił.

Duda dodał, że do stawek minimalnych nie będą też włączane dodatki za pracę w warunkach niebezpiecznych i szkodliwych.

Ocenił, że w tych kwestiach rząd podszedł do sprawy „w sposób odpowiedzialny” i przychylił się do propozycji Solidarności.

Przewodniczący mówił też o postulacie wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych. „Będzie kolejna transza pomocy zakładom energochłonnym. (…) Dzisiaj takie firmy – jak chociażby huta cynku w miasteczku Śląskim – mogą dalej funkcjonować, a zostałyby postawione w stan upadłości lub likwidacji” – ocenił, wskazując na wcześniejsze wsparcie rządu.

Poinformował, że od 1 kwietnia do końca roku zostanie przyznana miesięczna gratyfikacja w wysokości 600 zł, dodana do wynagrodzenia dla każdego pracownika domów pomocy społecznej.

Duda zaznaczył również, że najważniejszym – według niego – punktem porozumienia jest wprowadzenie zmian do Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którymi działaczom związkowym przysługiwać będzie ochrona.

„Ten punkt pozwala na to, że dzisiaj możemy się spotykać i prowadzić dialog. Bo gdyby dalej tak szło w naszym kraju – a mam na myśli funkcjonowanie związków zawodowych i wyrzucanie co drugi dzień z zakładów pracy działaczy związkowych tylko dlatego, że zakładają związek zawodowy albo są niewygodnymi liderami dla pracodawcy, to dzisiaj by nie było z kim prowadzić dialogu” – ocenił.

Podkreślił, że „dzisiaj wypełniamy w całości artykuł 59 konstytucji”, która gwarantuje wolność zrzeszania się w związkach zawodowych na terenie Rzeczypospolitej. „Gwarantuje to nie tylko ustawa o związkach zawodowych, ale i konstytucja. I mówię to do tych wszystkich, którzy mieli za nic konstytucję” – dodał.

Zapowiedział wprowadzenie zmian do Kodeksu postępowania cywilnego. „Ochrona działacza związkowego, którą mamy zapisaną w ustawie o związkach zawodowych, będzie faktycznie, a nie teoretycznie. My nie chcemy się chronić, jako działacze związkowi, pod immunitetem związkowym, jeżeli coś przeskrobiemy. W przeciwieństwie do posłów, którzy chronią się pod immunitetem, tylko dlatego, że jeżdżą po pijaku na rowerze. Nas taka ochrona nie interesuje” – zastrzegł.

Podkreślił, że dla „S” ważne jest, że ten postulat został przyjęty „ze zrozumieniem”. „Poprzez to może w naszym kraju rozwijać się dialog społeczny (…). To historyczna chwila, historyczne wydarzenie” – ocenił. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj