Nożownik, który zaatakował dzieci we Francji, był skazany za wyłudzenie zasiłku

domena publiczna

31-letni obywatel Syrii, sprawca czwartkowego ataku nożem na dzieci we Francji, w Szwecji został skazany na karę grzywny za wyłudzenie zasiłku. Mężczyzna również bezskutecznie starał się o szwedzkie obywatelstwo, a także o azyl w kilku krajach.

Według wyroku sądu, jaki zapadł w 2022 roku w mieście Eskilstuna, około 100 km na zachód od Sztokholmu, Syryjczyk został uznany za winnego bezprawnego pobierania zasiłku dla bezrobotnych. W tym samym czasie wypłacano mu również pieniądze na naukę języka szwedzkiego oraz angielskiego. Łączenie obu świadczeń jest zabronione. Mężczyzna tłumaczył się trudną sytuacją finansową, twierdził, że był zmuszony sprzedać biżuterię żony.

Według gazety „Aftonbladet” Syryjczyk w 2013 roku przyjechał do Szwecji, gdzie otrzymał pozwolenie na pobyt. Następnie dwukrotnie bezskutecznie starał się o uzyskanie szwedzkiego obywatelstwa.

W ubiegłym roku obywatel Syrii przeprowadził się pod Goeteborg, gdzie mieszkał z rodziną, a następnie wyjechał do Francji.

Jak przekazał telewizji TF1 francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, wniosek mężczyzny o azyl we Francji odrzucono na początku czerwca. Wcześniej starał się on również o status azylanta we Szwajcarii oraz Włoszech.

Do ataku nożownika doszło we francuskim mieście Annecy. Dwoje z czworga zranionych dzieci jest w stanie krytycznym. Lokalna prokurator stwierdziła, że przyczyny ataku są niejasne, a „motywacja terrorystyczna wydaje się mało prawdopodobna”. W dokumentach azylowych we Francji mężczyzna twierdził, że jest „chrześcijaninem z Syrii”. W ataku ranne zostały również dwie osoby dorosłe.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj