Dolnośląskie: w lipcu dwie kolejne rozprawy w procesie ws. kradzieży 6,4 mln euro z Głównego Urzędu Celnego w Niemczech

fot: youtube

W lipcu jeleniogórski sąd wyznaczył dwa terminy rozpraw w procesie siedmiu osób oskarżonych w sprawie kradzieży ponad 6,4 miliona euro z Głównego Urzędu Celnego w Duisburgu Ekspozytury w Emmerich w Niemczech.

Proces w tej sprawie miał ruszyć 19 maja, ale z powodu zwolnienia lekarskiego przedstawionego przez jednego z oskarżonych sąd odroczył rozpoczęcie tego postępowania. Rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze sędzia Tomasz Skowron przekazał PAP, że proces rozpoczął się 1 czerwca, a kolejne dwa terminy rozpraw wyznaczono na 4 i 6 lipca.

Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło na przełomie października i listopada 2020 r. Włamano się do siedziby Głównego Urzędu Celnego w Duisburgu Ekspozytury w Emmerich w Niemczech, a łupem złodziei padło 6,4 mln euro.

Głównym oskarżonym w tym procesie jest Rafał C. Śledczy zarzucili mu kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz dokonanie kradzieży z włamaniem. Pozostali są oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonanie kradzieży z włamaniem. Jeden z mężczyzn ma również zarzut prania brudnych pieniędzy.

Według ustaleń śledczych inspiratorem przestępstwa był pracownik niemieckiego urzędu celnego, odpowiedzialny m.in. za projektowanie, opiniowanie i certyfikowanie pomieszczeń do przechowywania wartościowych depozytów. „Mężczyzna przekazał członkom grupy plany skarbca, w tym dokumentację dotyczącą jego zabezpieczeń, umiejscowienia oraz materiałów, z jakich został wykonany” – podała wcześniej Prokuratura Krajowa.

Członkowie grupy użyli do włamania specjalistycznego sprzętu budowlanego, przy pomocy którego dokonali odwiertów w najsłabiej zabezpieczonym miejscu. Uciekając z miejsca zdarzenia posłużyli się pojazdami, które posiadały tzw. +sklonowane+ tablice rejestracyjne”.

Śledztwo w tej sprawie prowadził Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wspólnie z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji. W postępowaniu współpracowano z niemiecką prokuraturą oraz funkcjonariuszami Polizeipraesidium Krefeld, wchodzącymi w skład powołanej na terenie Republiki Federalnej Niemiec Komisji Śledczej krypt. +Kern+.

Według doniesień medialnych do tej pory nie odzyskano pieniędzy, które padły łupem złodziei.

Oskarżonym grozi do 15 lat więzienia. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj