Bułgaria: radykalnie zmienimy politykę poprzedników i wesprzemy Ukrainę bronią i amunicją

Nowy bułgarski minister obrony Todor Tagarew poinformował w wywiadzie telewizyjnym w niedzielę, że nowy rząd radykalnie zmieni politykę w sprawię dostaw broni i amunicji dla Ukrainy.

Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie przyłączenie się Bułgarii do unijnego porozumienia w sprawie wspólnych zamówień amunicji dla Kijowa. W maju Bułgaria nie przyłączyła się do porozumienia o wartości 1 mld euro. „Zmienimy stanowisko poprzedniego gabinetu natychmiast” – stwierdził minister.

Tagarew skrytykował poprzedników za częściowe tylko wykonanie przyjętej przez parlament w grudniu 2022 r. uchwały mówiącej o dostawach amunicji i broni dla Ukrainy. „Uchwała ma być realizowana całościowo”, podkreślił, przypominając, że Ukraina z zadowoleniem przyjmuje dotychczasową bułgarską pomoc.

Minister zaznaczył, że obecnie nie może być mowy o dostawach myśliwców MIG 29. Z jednej strony Bułgaria ma ich zbyt mało i powinna je zachować, by móc realizować natowską misję Air Policing, z drugiej nie ma środków na zapewnienie samolotów zastępczych.

Tagarew zapewnił też, że wbrew krążącym w społeczeństwie fałszywym informacjom, bułgarscy żołnierze nie zostaną wysyłani do Ukrainy. Nie wykluczył, że za rozpowszechnianiem tych wiadomości stoi ambasada Rosji.

Minister podkreślił, że w budżecie na 2023 r., nad którym nowy rząd właśnie rozpoczął prace, wydatki na obronę osiągną 1,85 proc. PKB. W 2024 r. należy spodziewać się poziomu 2 proc. PKB.

Tagarew przypomniał, że bezpieczeństwo Bułgarii zależy od rozwoju wojny na Ukrainie. „Dla nas nie będzie bezpieczeństwa, dopóki Rosja nie zostanie zmuszona do negocjacji i wypłacenia odszkodowań. Wojna szkodzi handlowi, szlakom transportowym, nasila fale migracyjne, odbija się na naszym bezpieczeństwie” – podkreślił.

Ewgenia Manołowa (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj