Wrocław: kolejna edycja programu mobilnego badania KTG dla kobiet w ciąży

We Wrocławiu ruszyła kolejna edycja miejskiego programu mobilnego badania KTG. W ramach projektu kobiety w ciąży mogą bezpłatnie wypożyczyć urządzenie do monitorowania płodu i samodzielnie wykonać badanie w domu.

Program mobilnego KTG jest skierowany do mieszkanek Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej, będących pod stałą opieką swojego lekarza ginekologa lub położnej. Zapis mobilnego KTG jest jedną z metod oceny dobrostanu płodu. Monitoruje czynność serca płodu i czynność skurczową macicy. Pozwala to w porę wykryć m.in. stany niedotlenienia dziecka czy występowanie wad serca.

„Już teraz można zgłosić się do miejskiego programu, by korzystać z mobilnego KTG. Co ważne, przyszłe mamy mogą zapisać się do niego bezpłatnie. Ochrona i wsparcie zdrowia jest niezwykle ważna. Mobilne KTG to kolejna miejska inicjatywa po programach szczepień przeciw HPV, in vitro czy mrożenia materiału genetycznego chorych onkologicznie. We Wrocławiu stawiamy na wsparcie mieszkańców w każdym wieku, również z pomocą najnowszych technologii” – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Program będzie realizowany do 8 grudnia 2023 r.

Zdaniem dra n. med. Piotra Lepki, specjalisty położnictwa i ginekologii, zastosowanie zdalnej kardiotokografii, dające możliwość monitorowania stanu płodu i komunikowania się z lekarzem za pośrednictwem telemedycyny jest innowacyjnością na miarę XXI w.

„Praktycznie każdy z nas korzysta z bankowości elektronicznej lub poczty, nie wychodząc z domu. Cieszę się, że taka forma telemedycyny wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkanek Wrocławia – powiedział dr Lepki. Dzięki temu po pierwsze oszczędzamy cenny czas na dojazdy oraz unikamy stresu, który zawsze towarzyszy wizycie w szpitalu lub przychodni – ocenił.

Zgłoszenia do udziału w programie przyjmowane są pod numerem telefonu +48-22-308-03-00 w godzinach 8.00–16.00 i weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia uczestniczka programu otrzymuje kod umożliwiający jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem i korzystanie z usługi medycznej.

Zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki Robert Bednarski podkreślił, że poprzednia edycja miejskiego programu i wcześniejsze projekty pilotażowe spotkały się ze sporym zainteresowaniem.

„W ubiegłym roku z mobilnego KTG skorzystało blisko 70 uczestniczek. Przeprowadzono łącznie ponad 800 badań. Cieszymy się, że nowoczesne technologie mogą wspierać przyszłe mamy w tym wyjątkowym dla nich czasie” – dodał.

Aby skorzystać z usługi, oprócz bezprzewodowego urządzenia telemedycznego KTG Carebits, należy także zainstalować bezpłatną aplikację medyczną Carebits na swoim urządzeniu mobilnym. Służy ona do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych i do przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego. Centrum działa w trybie 24/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu (musi trwać co najmniej 30 minut), zapis KTG w formie graficznej zostaje wysyłany na adres mailowy uczestniczki programu, a opis udostępniany jest w aplikacji i przekazywany również w wiadomości mailowej i SMS-owej. Uczestniczka programu może wykonać nieograniczoną liczbę badań w ciągu doby. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj