Kaczyński: PiS poprze projekt uchwały ws. unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, bo decyzja UE godzi w polską suwerenność

Klub PiS oczywiście poprze projekt uchwały ws. propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów z tego powodu, że przede wszystkim decyzja UE godzi w polską suwerenność i suwerenność innych państwa europejskich – powiedział w czwartek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W czwartek w Sejmie rozpoczęła się debata nad projektem uchwały, autorstwa PiS, w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

„Klub Prawa i Sprawiedliwości oczywiście poprze tą uchwałę. Z jakich powodów? Otóż przede wszystkim decyzja UE godzi w polską suwerenność. I skądinąd także w suwerenność innych państw europejskich” – oświadczył Kaczyński, występując w imieniu klubu PiS.

I – jak dodał – „to jest tutaj ta sprawa najważniejsza, sprawa która dzisiaj zresztą jest przedmiotem znacznie szerszego, i nie tylko tej sprawy dotyczącego sporu, który określi przyszłość UE, określi także i naszą przyszłość, nasze decyzje”. „I powtarzam, to jest ten punkt numer jeden” – podkreślił Kaczyński.

Jak mówił, „jest to decyzja także sprzeczna z traktami”. „Przypomnę, że w 2018 roku ta sprawa miała wejść, w sensie pozytywnym do konkluzji przy sprzeciwie trzech państw: Polski, Węgier i Czech. Nie weszła, czyli w ten sposób została negatywnie rozstrzygnięta” – zaznaczył prezes PiS.

„Teraz wraca, czyli krótko mówiąc także stabilizacja decyzji jest tutaj podważona. To jest coś, co dotyczy UE, jest jednym z elementów jej kryzysu, ale oczywiście dotyczy także i Polski, bo trudno działać w organizacji, gdzie nieustannie zmienia się decyzje nawet te, które z punktu widzenia traktatów powinny być decyzjami ostatecznymi” – powiedział Jarosław Kaczyński. (PAP)

autor: Edyta Roś

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj