A. Zalewska: ,,Musimy – po raz kolejny – stanąć w obronie Turowa!”

EP Plenary session - Anna Zalewska

31 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Odbyło się to na wniosek czeskiego i niemieckiego Greenpeace, niemieckiego miasta Zittau oraz międzynarodowej fundacji Franka Bolda. Anna Zalewska apeluje: „Musimy – po raz kolejny – stanąć w obronie Turowa!”

Anna Zalewska, która od początku swojej pracy w Parlamencie Europejskim występuje w obronie Turowa, odniosła się do skandalicznego postanowienia WSA w Warszawie:
,,Wszystkie organizacje, które skarżą Turów, chcą podważyć wydanie decyzji o wydobyciu węgla do 2044 r. To jest złe, budzi emocje w samym Turowie, ale i gniew Polaków, którzy nie chcą uczestniczyć w tej niekończącej się historii. To brzmi dziwnie w kontekście faktu, że po wyłączeniu elektrowni atomowych Niemcy otworzyli pięć elektrowni opartych o wydobycie węgla brunatnego”.

,,Przypomnijmy, że to jest 8 proc. energii elektrycznej w naszym systemie, a jest wojna i kryzys energetyczny, to 60 tys. miejsc pracy. Gdyby sąd był łaskawy rozeznać sprawę – co z tego orzeczenia nie wynika – dowiedziałby się, że prawdziwą klęską ekologiczną byłoby zatrzymanie pracy z dnia na dzień. Trzeba zaznaczyć, że w sytuacji wojny, kryzysu energetycznego – bo on jest w Europie – jest to kuriozalne postanowienie” – dodała.

Eurodeputowana zauważyła, że Niemcy (z sąsiadującej z kopalnią Turów miejscowości Żytawa) reagują emocjonalnie i można przypuszczać, że chodzi im o pieniądze:
,,Chcą wykorzystać tę umowę i podnoszą te kwestie ekologiczne na przeróżnych poziomach. Dla nich to formuła uzyskiwania dodatkowych pieniędzy”.

,,Akurat Turów jest kompleksem, który spełnia najwyższe standardy, jeśli chodzi o rozporządzenia unijne mówiące o emisji przemysłowej. A oprócz tego zwyczajnie chroni środowisko i dba o wodę” – podkreśliła.

Europosłanka przypomniała stosunek opozycji do Turowa:
,,Martwię się, gdy do głosu dojdzie Szymon Hołownia, czy Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej. Przypomnę, że Hołownia żądał natychmiastowego wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości o zamknięciu Turowa. Wówczas sędzina bez czytania dokumentów jednoosobowo o tym zadecydowała. W podobnym tonie wypowiada się Trzaskowski”.

,,Turów nie może stracić sojuszników. Musimy o niego walczyć. Obecny polski rząd nie pozwoli zamknąć kopalni” – zadeklarowała Anna Zalewska.

Sfinansowano ze środków Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj