Europoseł Saryusz-Wolski dla PAP: brak pomocy ze strony Unii dla Polski w niesieniu ciężaru wspierania Ukrainy, to de facto polityka prorosyjska

Brak pomocy ze strony Unii dla Polski w dźwiganiu ciężaru pomocy Ukrainie, to skrzętnie skrywana polityka prorosyjska – mówi w rozmowie z PAP eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski, wskazując jednocześnie, że marzenie niemieckich i francuskich elit o Europie „od Lizbony do Władywostoku” nigdy nie zostało porzucone.

„Niemcy i Francja robią obecnie dla Ukrainy to co muszą pod wpływem presji własnej opinii publicznej oraz pod wpływem presji krajów takich jak USA, Wielka Brytania i przede wszystkim Polska. Jednak starają się robić jak najmniej i jak najpóźniej. Polska wydaje na wsparcie Ukrainy ok. 2 proc. PKB, a Niemcy i Francja ok. 0,2, czyli dziesięć razy mniej, jednocześnie kłamiąc, że robią dużo” – podkreśla Saryusz-Wolski.

„Jednocześnie, zdominowana przez Berlin i Paryż Unia Europejska nie pomaga Polsce w niesieniu ciężarów: uchodźców, pomocy ekonomicznej i humanitarnej. Tak naprawdę zatem działa na rzecz osłabienia głównego państwa frontowego, jakim jest Polska. Odmowa wielomiliardowych funduszy zarówno pocovidowych, jak i mrożenie funduszy z regularnego budżetu osłabia zdolność robienia tego, co nasz kraj robi własnym wysiłkiem, konfrontując się z Rosją i pomagając Ukrainie. Jest to w sposób ukryty polityka prorosyjska” – podkreśla europoseł.

Wyraża jednocześnie przekonanie, że nie jest to przypadek, tylko element większej układanki.

„Funkcjonujące od dawna marzenie o Europie od Lizbony do Władywostoku wciąż jest żywe wśród elit niemieckich i francuskich. Oczywiście nie wypada im o tym teraz mówić głośno, ale przecież nie jest żadną tajemnicą, że Niemcy wciąż czekają na możliwość powrotu do kolaboracji z Rosją i uruchomienia Nordstreamu. Spójrzmy też na wypowiedzi Emmanuela Macrona, który twierdzi, że Europa Środkowo-Wschodnia jest przesadnie uzbrojona. Komu to przeszkadza? Otóż przeszkadza to w realizacji wspomnianej koncepcji. Polska, sprzeciwiając się powstaniu unijnego superpaństwa i budując silną armię stoi na drodze urzeczywistnienia tego szalonego planu. Dlatego jest poddawana takim naciskom. Niektórzy w przypływach szczerości mówią nawet wprost, że należy nas zagłodzić” – podsumowuje polski polityk.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj