Media: organ Rady Europy monitorujący korupcję „przeoczył” skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski.jpg
fot. youtube.com

Antykorupcyjny organ Rady Europy (GRECO) opublikował w czwartek roczny raport na temat korupcji w państwach członkowskich. Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim skwitowano w nim jednym zdaniem – podała agencja informacyjna Anadolu.

„Wypadki związane z zarzutami o domniemaną korupcję i obce wpływy w Parlamencie Europejskim zdają się potwierdzać sensowność bliższej współpracy Unii Europejskiej z GRECO” – brzmi jedyne zdanie z 62 stronicowego raportu.

Instytucja wolała się skupić na wyrażeniu zaniepokojenia „restrykcyjnym stosowaniem prawa dostępu do informacji w niektórych państwach europejskich” i wezwaniu „władz do przestrzegania międzynarodowych standardów w tej dziedzinie”.

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim wybuchła w grudniu 2022 r. wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili. Jest podejrzewana o branie łapówek od Kataru, śledztwo w tej sprawie toczy się w Belgii.

Jednocześnie dochodzenie w jej sprawie trwa w Grecji, gdzie również grozi jej więzienie. Jeśli Kaili zostanie uznana za winną w Grecji, wyrok wydany przez krajowy organ sądowy będzie najprawdopodobniej surowszy niż ten w Belgii.

W Grecji Kaili jest m.in. pod lupą urzędu ds. prania pieniędzy. Śledztwo w jej sprawie ma doprowadzić do ustalenia, czy przywoziła z zagranicy niezadeklarowane środki finansowe i inwestowała je w Grecji, głównie w nieruchomości.

Kaili nie jest jedyną negatywną bohaterką afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy.

Podejrzanym jest m.in. Pier Antonio Panzeri, były włoski europoseł. Jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity. W związku z aferą korupcyjną postawiono mu zarzuty.

W aferę zamieszani są też europosłowie Marc Tarabella i Andrea Cozzolino.

Pod koniec maja prawnicy Kaili poinformowali, że ich klientka może wrócić do wykonywania swoich obowiązków w PE, ale otrzymała od sądu zakaz opuszczania Belgii.

Eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski w jednej z rozmów z PAP zwracał uwagę, że „jesteśmy świadkami zamiatania, jeśli już nie zamiecenia sprawy (afery) pod dywan”.

„Afera była realna, a dowody były namacalne. Natomiast wygląda na to, że sprawa została rozwodniona i zepchnięta z agendy. Do Parlamentu wracają główni podejrzani w aferze, jakby nic się nie stało” – mówił Saryusz-Wolski.

„Paradoksalnie, a wręcz groteskowo w tym kontekście brzmi nazwa NGO, którym kierował Pier Antonio Panzeri – +Fighting impunity+, czyli +Zwalczać bezkarność+. Jest to przykład bezkarności w przypadku korupcji, w którą zaangażowane były osoby z PE. Sądzę, że zamiatanie pod dywan jest związane z tym, że afera sięgała również dalej – egzekutywy unijnej i innych politycznych kręgów. Być może widok tego, jak daleko sięga spowodował, że jak najszybciej chcą zatrzasnąć wieko nad tą sprawą” – ocenił polski polityk.

Rada Europy – często mylona z Radą Europejską – jest międzynarodową organizacją rządową skupiającą prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Została założona w 1949 r. i jest całkowicie odrębna wobec Unii Europejskiej. Zajmuje się głównie kwestiami związanymi z ochroną praw człowieka i demokracji.

(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj