Synoptyk IMGW: sobota burzowa na zachodzie i północnym zachodzie; najcieplej na Kujawach

W sobotę gwałtowne burze spodziewane są lokalnie na zachodzie i północnym zachodzie Polski, te słabsze mogą wystąpić na północnym wschodzie. Tam też, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron, jeszcze intensywnie popada deszcz. Najcieplej będzie na Kujawach.

Sobota zapowiada się na dzień z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Najwięcej chmur będzie, jak przekazał PAP Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na wschodzie kraju. Na północnym wschodzie jeszcze początkowo mogą wystąpić intensywne opady deszczu związane z przechodzącym frontem. Tam też spodziewane są słabe burze.

Z kolei te o gwałtowniejszym przebiegu, w trakcie których może spaść nawet do ok. 30 litrów deszczu na m kw., mogą wystąpić miejscami na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

„Temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu, ok. 23 stopni w centrum kraju, do 24 stopni na Kujawach” – powiedział synoptyk IMGW.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru mogą sięgnąć do 65 km/h.

Z soboty na niedzielę pogoda, jak poprzedniej nocy, znowu się nieco uspokoi.

„Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami wystąpią jeszcze przelotne opady deszczu, a początkowo również burze. Spodziewane są lokalne mgły ograniczające widzialność do ok. 300 m” – powiedział synoptyk IMGW.

Temperatura minimalna wyniesie od 6-9 stopni Celsjusza w obszarach podgórskich do 14 stopni na północnym wschodzie kraju i nad morzem.

Wiatr będzie słaby z kierunków zachodnich. Początkowo w trakcie burz wiatr może być porywisty.

Od niedzieli, jak zaznaczył synoptyk IMGW, sytuacja pogodowa zacznie się poprawiać, zwłaszcza w zachodniej Polsce. Tam już będzie sporo słońca i raczej nie powinno padać. „A po niedzieli prognozy wskazują na napływ bardzo gorącego powietrza z południowego zachodu. Lokalnie powrócą upały, a z nimi gwałtowne burze” – powiedział Gawron.(PAP)

autorka: Inga Domurat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj