Buda: największe banki będą oferowały „bezpieczny kredyt”


Największe banki w Polsce zadeklarowały przystąpienie do rządowego programu „bezpieczny kredyt” – poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Programie III Polskiego Radia. Dodał, że wnioski będzie można składać w kilku tysiącach oddziałów.

„Teraz jest kilka, myślę że kolejne będą dochodzić” – powiedział minister w Programie III Polskiego Radia zapytany, ile banków przystąpiło programu „bezpieczny kredyt”.

„To są największe banki. To powoduje, że kredyt 2 proc. w Polsce będzie można uzyskać w ekspozyturach na poziomie kilku tysięcy, bo tyle jest placówek tych kilku banków, więc nawet gdyby inne nie przystąpiły, to mamy już taką sieć, że w każdym powiecie jest co najmniej kilka ekspozytor, które będą przyjmowały te wnioski” – dodał.

Minister zapewnił, że w tym roku każdy, kto będzie spełniał warunki programu, otrzyma „bezpieczny kredyt”.

„Jeśli chodzi o pulę, to tutaj nie ma ograniczeń, ponieważ zaplanowaliśmy, że w tym roku nie będzie żadnych limitów, to znaczy tyle, ile będzie zainteresowanych, otrzyma ten kredyt” – stwierdził Buda.

Buda dopytywany, czy limity zostaną wprowadzone w przyszłym roku, stwierdził, że będzie to zależało od budżetu. „To będzie decyzja nowego budżetu, który się pojawi i limitów, które ewentualnie mogą się pojawić w nowym budżecie. (…) My w tym roku będziemy przyglądali się atrakcyjności tego produktu, będziemy obserwowali, ilu jest zainteresowanych, i podejmowali decyzje na przyszły rok. Budżet będzie uchwalany dopiero na przełomie roku” – powiedział minister.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym z nich jest „bezpieczny kredyt” 2 proc. (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim – Konto Mieszkaniowe, czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania. Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Kwota „bezpiecznego kredytu” nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł, albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu, będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). „Bezpieczne kredyty” będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK.

Ustawa wprowadza specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca br. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj