Premier: chcemy przeciwdziałać z całą mocą daleko posuniętej centralizacji decyzji w UE


Chcemy przeciwdziałać z całą mocą daleko posuniętej centralizacji decyzji w Unii Europejskiej – mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas Narady Ambasadorów. Apelował też do dyplomatów, aby tłumaczyli stanowisko Polski na europejskim partnerom.

Podczas spotkania z ambasadorami premier wspominał o wyzwaniu, z którym Polska mierzy się na poziomie politycznym w Unii Europejskiej, którym – jak mówił – jest „próba doprowadzenia do daleko posuniętej centralizacji decyzji, bez liczenia się z wolą poszczególnych państw członkowskich”. „My temu z całą mocą chcemy przeciwdziałać” – zapewniał.

„Wszystkich ambasadorów działających na niwie europejskiej, na forum europejskim, proszę tutaj o szczególną aktywność, uświadamianie tym, którzy dzisiaj są słabsi i nie chcą się narażać, nie chcą się wychylać, nie będę nazywał ich po imieniu, ale państwo doskonale wiecie, że są są kraje, które myślą podobnie do nas, ale boją się głośno o tym powiedzieć” – podkreślał szef polskiego rządu.

Premier ocenił, że tendencja w UE jest obecnie miękkim, ale w przyszłości może być twardym dyktatem dwóch państw, które dysponują prawem weta i mogą próbować realizować swoją politykę.

„Po ataku Rosji na Ukrainę okazało się, że Polska jest – delikatnie i ze skromnością mówiąc – pewnego rodzaju ośrodkiem, na który orientuje się wiele innych państw z naszej części świata – i to nie tylko państw z bloku postkomunistycznego, bo również wszystkie inne, które zrozumiały, jak potężnym zagrożeniem jest Rosja – dzisiaj są w większości spraw w naszym, wspólnym, środkowoeuropejskim obozie” – mówił Morawiecki i apelował do ambasadorów o aktywność, tłumaczenie partnerom w UE. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Daria Kania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj