Estonia: wojna na Ukrainie może się zakończyć zaskakująco szybko

Wojna na Ukrainie może się zakończyć zaskakująco szybko, ocenił we wtorek Ivo Juurvee z estońskiego Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa. Ekspert dodał, że ukraiński wywiad i jego sojusznicy, głównie Amerykanie, lepiej rozumieją to, co robi rosyjska armia, niż sami Rosjanie.

„Francuski pisarz i lotnik wojskowy Antoine Saint-Exupery powiedział, że dywizja czołgów jest jak woda – delikatnie napiera na szeroki front i przechodzi tam, gdzie opór jest najsłabszy. To jest w zasadzie to, co obserwujemy teraz na Ukrainie, gdzie żołnierze prą na rosyjskie linie obronne” – powiedział Juurvee w rozmowie z telewizją ERR.

Juurvee zasugerował również, że ukraińskie dowództwo wojskowe ma wiele alternatywnych strategii postępowania, które są uzależnione od działań sił rosyjskich. „Ukraińcy i ich sojusznicy, zwłaszcza USA, mają przewagę wywiadowczą; lepiej niż Rosjanie rozumieją, co robią sami Rosjanie” – zwrócił uwagę ekspert.

„Nadzieją Rosjan jest natomiast to, że Zachód może pomagać Ukrainie do jesieni, a potem zacząć naciskać na negocjacje. Taki scenariusz daje Moskwie jasne ramy czasowe i moment, do którego muszą wytrzymać ukraińską presję” – ostrzegł rozmówca ERR.

Mówiąc o ewentualnym końcu wojny, Juurvee sięgnął do przykładu I wojny światowej. „Pamiętamy z I wojny światowej, że zakończenie walk na wyniszczenie może nastąpić bardzo nagle. Zarówno siły niemieckie, jak i austro-węgierskie były w doskonałej kondycji, ale rewolucja w kraju doprowadziła do podpisania rozejmu” – przypomniał estoński analityk.

Z Tallina Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ tebe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj