Media: rosyjscy oligarchowie ukrywali drogie nieruchomości w Europie; z jednej z nich korzystała córka Putina

wputin.jpg

Blisko związani z Władimirem Putinem bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie, należący do najbogatszych obywateli Rosji, skutecznie ukrywali drogie nieruchomości w krajach zachodniej Europy; z jednej z nich, znajdującej się w Austrii, korzystała córka Putina Maria Woroncowa – ujawniły we wtorek portale OCCRP i Ważnyje Istorii.

Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych uzyskała dostęp do prywatnego archiwum Rotenbergów, składającego się z ponad 50 tys. plików elektronicznych, w tym niemal 30 tys. maili i 12 tys. dokumentów. Na podstawie analizy tych materiałów udowodniono, że oligarchowie – mimo obowiązujących wobec nich sankcji państw i organizacji Zachodu – przez lata ukrywali posiadane nieruchomości, ponieważ ich formalnymi właścicielami były inne osoby, w rzeczywistości realizujące interesy Rotenbergów.

 

Jak powiadomiono, jednym z najważniejszych współpracowników braci okazał się Maksim Wiktorow, związany z sowieckim KGB były partner biznesowy członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Poprzez kontrolowane przez Wiktorowa spółki zarejestrowane w tzw. rajach podatkowych Rotenbergowie – już w czasie obowiązywania wobec nich sankcji – stali się faktycznymi właścicielami nieruchomości w Hiszpanii, Francji, Austrii i Monako o łącznej wartości ponad 50 mln dolarów, a także samolotu Bombardier wartego 42 mln dolarów.

 

Z posiadłości w austriackim miasteczku-kurorcie Kitzbuehel korzystali m.in. córka Putina Maria Woroncowa i jej pochodzący z Holandii były mąż Jorrit Faassen. Nieruchomość mogła zostać zakupiona dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez bank Arkadija Rotenberga prowadzący działalność na Łotwie i jedną z firm oligarchy zarejestrowaną na Cyprze – ujawnili dziennikarze śledczy.

 

Ważnyje Istorii i OCCRP poinformowały, że w obchodzeniu zachodnich sankcji pomagały braciom Rotenberg ich żony – obywatelka USA Karina Rotenberg i legitymująca się łotewskim paszportem Maria Borodunowa. Dzięki pomocy małżonek możliwe stało się m.in. nabycie drogich willi na Lazurowym Wybrzeżu, we Francji i Monako.

 

Po agresji Rosji na Ukrainę, rozpoczętej w 2022 roku, na listy sankcyjne trafiły też żony braci Rotenberg, co oznaczało, że sprzedaż nieruchomości i innych aktywów posiadanych przez oligarchów, m.in. w USA, Francji i Hiszpanii, okazała się niemożliwa. Jedna z willi, zarejestrowana na spółki Rotenbergów z Monako i Luksemburga, nie została jednak objęta ograniczeniami – czytamy na łamach portalu niezależnej rosyjskiej telewizji Nastojaszczeje Wriemia, komentującej rezultaty dziennikarskiego śledztwa.

 

Oligarchowie Arkadij i Boris Rotenbergowie, związani m.in. z bankiem SMP, od wielu lat zaliczają się do kręgu najbliższych przyjaciół i współpracowników Putina. Według doniesień niezależnych mediów Arkadij miał być formalnym właścicielem drogiej nieruchomości pod Gelendżykiem na wybrzeżu Morza Czarnego, faktycznie należącej do rosyjskiego dyktatora, a firmy i fundusze związane z Rotenbergami uzyskały znaczące korzyści m.in. z inwestycji na okupowanym Krymie.

 

Od 2014 roku, czyli aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję i początku rebelii w Donbasie na wschodzie Ukrainy, obaj bracia znajdują się na listach sankcyjnych m.in. Unii Europejskiej, USA i Wielkiej Brytanii. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj