ONZ: Przedstawiciel Polski w RB: Rosja musi ponieść pełen koszt zniszczeń, których dokonała na Ukrainie


Rosja musi ponieść pełen koszt zniszczeń, których dokonała na Ukrainie – powiedział w piątek Mateusz Sakowicz, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na temat sytuacji na Ukrainie. Jak dodał, Rosja chce zniszczyć to, czego nie jest w stanie wziąć.

„Rosja musi ponieść pełen koszt zniszczeń, które wywołała jej agresja (…). Oczywistym jest, że Rosja próbuje zniszczyć to, czego nie może wziąć, rujnując środki do życia tysięcy niewinnych cywilów. Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce jest tylko jednym przykładem tej okrutnej strategii” – powiedział Sakowicz.

Jak dodał, Polska popiera stworzenie rejestru szkód wyrządzonych przez Rosję oraz pracę niedawnej konferencji ds. odbudowy Ukrainy w Londynie, która miała położyć „polityczną, prawną i finansową podstawę” umożliwiającą kompletną pomoc w odbudowie kraju.

Dyplomata przestrzegł, że odbudowa Ukrainy zajmie wiele czasu, skutki wojny będą odczuwalne długo, ale pomoc Ukrainie leży w interesie całego świata.

„Według niektórych szacunków, co najmniej 600 mln konsumentów na całym świecie bezpośrednio zależy od produkcji rolniczej Ukrainy. Uważamy, że tylko kompletne i bezwarunkowe wycofanie wojsk rosyjskich z międzynarodowo uznanego terytorium Ukrainy może dać szansę na sprawiedliwy i stabilny pokój, pozwalający na długoterminowe rozwiązanie globalnej odbudowy gospodarczej i poprawy światowej sytuacji żywnościowej” – zaznaczył przedstawiciel RP.

Sakowicz poparł też prawo Ukrainy do wybierania sojuszy i współpracy wojskowej po zakończeniu rosyjskiej agresji.

Działania Rosji, od bombardowań miast po groźby jądrowe, były krytykowane przez szereg innych państw uczestniczących w dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa. Podsekretarz generalna ONZ Rosemary DiCarlo poinformowała, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę potwierdzono śmierć 9083 cywilów, w tym 530 dzieci, a także zarejestrowano ponad tysiąc ataków na placówki służby zdrowia. Upomniała Rosję za to, że wciąż blokuje dostęp ONZ do obszarów zalanych po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce.

DiCarlo ostrzegła też, że choć Zaporoska Elektrownia Atomowa uniknęła dotąd katastrofy, to jej bezpieczeństwo jest „ekstremalnie kruche”. Podkreśliła też, że rosyjskie groźby użycia broni jądrowej są nie do przyjęcia.

Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield wraz z przedstawicielami Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii i Albanii potępiła Rosję za łamanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zabraniającej Iranowi eksportu i importu rakiet i dronów. Wezwała ONZ, do przeprowadzenia śledztwa i podjęcia natychmiastowych działań w związku z używaniem irańskich dronów przeciwko Ukrainie.

Przedstawiciel Japonii potępił ogłoszone przez Rosję przemieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białoruś oraz rosyjskie groźby nuklearne wysuwane ostatnio przez Władimira Putina. „Japonia potępia groźby Rosji dotyczące użycia broni jako poważne i nieakceptowalne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa społeczności międzynarodowej. 77-letnia historia nieużywania broni jądrowej nie może zostać przerwana” – oznajmił dyplomata.

Oskar Górzyński (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj