Po ponad 30 latach pociągi wyjadą na trasę ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju


Od soboty będzie można, po ponad 30 latach, pojechać górską trasą ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Otwarcie trasy zapewni dojazd koleją do turystycznych terenów w rejonie Gór Sowich i Wałbrzyskich. Koszt inwestycji to ok. 130 mln zł.

Jak przekazały w piątek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przebudowana trasa Świdnica – Jedlina-Zdrój zwiększy możliwości komunikacji kolejowej w aglomeracji wałbrzyskiej. Po ponad 30 latach zapewnione będą sprawne i bezpieczne przejazdy koleją w rejon Gór Sowich i Wałbrzyskich.

„Podróżni zyskają dogodny dostęp do kolei z nowych przystanków: Burkatów i Jedlina-Zdrój Centrum oraz odbudowanych peronów w Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Zagórzu Śląskim, Jugowicach i Jedlinie-Zdroju. Przebudowane, wyższe perony, ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dla oczekiwanego komfortu podróży przygotowano m.in. wiaty, ławki i jasne, energooszczędne oświetlenie. Osoby mające trudności z poruszaniem się skorzystają z pochylni” – podano.

W ramach inwestycji, na 22 km odcinku jednotorowej trasy wymieniono tory oraz przebudowano 112 obiektów inżynieryjnych, w tym 5 wiaduktów m.in. w Jedlinie Zdroju tzw. Olszyniec, Jugowicach i Lubachowie. „Sprawny ruch pociągów umożliwią nowoczesne urządzenia sterowania oraz rozjazdy. Przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa” – dodano.

Zgodnie z decyzją przewoźnika pierwsze pociągi wyjadą na trasę w sobotę, 24 czerwca. Przejazd między Świdnicą a Jedliną-Zdrojem wyniesie ok. 30 min.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odtworzyły połączenia na górskiej trasie w ramach projektu „Przebudowa linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój” za ok. 130 mln zł. Prace przeprowadzono z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Linia kolejowa Świdnica – Jedlina Zdrój nie była wykorzystywana w ruchu pociągów od 1992 r. Górska trasa wznosi się o ponad 200 m, zawiera liczne zakręty i wiadukty. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj